Isle of Man TT odwołane!

Złych wiadomości ciąg dalszy. Zaplanowane na przełom maja i czerwca wyścigi na wyspie Man zostały odwołane. Oczywiście z powodu... koronawirusa. Czy to koniec legendarnych TT?

TT na wyspie Man odwołane IomTT
TT na wyspie Man odwołane!

Decyzję o zawieszeniu, a właściwie całkowitym odwołaniu tegorocznych wyścigów Tourist Trophy na wyspie Man podjęły lokalne władze, oczywiście sugerując się sytuacją na świecie i obawą przed pandemią koronawirusa. Co prawda do końca maja pozostało jeszcze mnóstwo czasu - wyścigi miały odbyć się w terminie 30 maja - 13 czerwca - ale już teraz rząd wyspy Man podjął tak drastyczne kroki. To oznacza, że 101 Tourist Trophy w historii nie odbędzie się. Dzieje się tak po raz pierwszy od zakończenia II Wojny Światowej, kiedy to zawodnicy nie ścigali się na wyspie Man.

Mamy tylko nadzieję, że nie oznacza to całkowitego zaprzestania ścigania na wyspie Man. Niestety co roku, wzmagane tragicznymi wypadkami na trasie TT pojawiają się coraz bardziej doniosłe głosy o zakazaniu wyścigów na tym niebezpiecznym, ale legendarnym ulicznym torze. Trasa Snaefell Mountain Course w 113-letniej historii  TT (pierwszy oficjalny wyścig miał miejsce w 1907 roku, choć było to na krótszej trasie St. John's Short Course) pochłonęła życie ponad 250 osób. Każde takie zdarzenie to woda na młyn dla krytyków, a tegoroczne odwołanie może tylko jeszcze bardziej napędzić ich do działania na rzecz całkowitego zakazania wyścigów.

Do tej pory zarówno rząd jak i mieszkańcy wyspy Man stali jednak niewzruszeni jak skała i nie ulegali presji co roku organizując legendarne wyścigi. Mamy nadzieję, że nawet tegoroczne odwołanie zawodów przez troskę o życie i zdrowie swoich mieszkańców, zawodników i kibiców nie sprawi że w przyszłym roku zmienią zdanie i TT nr 101 odbędzie się zgodnie z planem.

Poniżej oświadczenie przedstawiciela władz Laurence'a Skelly'ego:

"Decyzja o odwołaniu została podjęta z niemałym trudem, a wszystkie możliwości, włącznie z przełożeniem lub opóźnieniem zawodów były szczegółowo rozważane. Przedstawiciele rządu wyspy Man będą teraz dyskutowani na temat skutków tego odwołania - biznesowych, gospodarczych i życiowych, bowiem ta decyzja z pewnością będzie miała ogromny wpływ na te dziedziny.

Z powodu ograniczeń dla odwiedzających postanowiliśmy podjąć tę decyzję już teraz by dać przedsiębiorcom i inwestorom czas na reakcję z wyprzedzeniem i przygotowanie się na skutki tego odwołania. [...] Zrobiliśmy to również po to by zapewnić naszym mieszkańcom bezpieczeństwo i najlepszą możliwą opiekę, bowiem właśnie to jest dla nas w tej chwili największym priorytetem."

Odwołanie TT na wyspie Man z pewnością będzie też miało ogromny wpływ na lokalny biznes - hotele, pensjonaty, restauracje, bary itd., które niemal przez cały rok bazują głównie na tym co uda im się zarobić podczas TT, które są dla nich prawdziwymi żniwami.

zobacz galerię

Zobacz również:
Powód akcji serwisowej KTM-a, Husqvarny i GasGas-a jest banalny, ale przy odrobinie pecha skutki uszkodzenia mogą okazać się kosztowne w naprawie.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA