Jak motocyklowe ciuchy ocaliły mi skórę. Mocna rządowa kampania bezpieczeństwa

Seria angażujących filmów dotyczących bezpieczeństwa na motocyklu to jeden z elementów kampanii przygotowanej przez rządową instytucję… w Australii. Bardzo przydałaby nam się taka rzecz w Polsce.

TAC akcja TAC

TAC (Transport Accident Commision), to australijska organizacja rządowa, odpowiedzialna za sprawy odszkodowawcze po wypadkach, a także za promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przygotowywane przez nią kampanie społeczne to dokładnie to, co mamy na myśli mówiąc o edukacji i uświadamianiu kierowców na temat zagrożeń występujących na drodze.

Nie zaryzykowalibyśmy twierdzenia, że działania TAC to ideał, ale z całą pewnością właśnie takiego mądrego przekazu brakuje w polskich instytucjach powołanych do podobnych celów, na przykład w Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jedną z najnowszych akcji, zorganizowanych przez TAC, jest cykl filmów przedstawiających znaczenie stosowania pełnego stroju ochronnego podczas jazdy motocyklem. Cykl otwiera niezwykle sugestywny film "Chroń całe ciało podczas każdej przejażdżki", przedstawiający skutki upadku podczas jazdy motocyklem w codziennej odzieży.

Kolejne filmy – "Jak odzież ochronna ocaliła mi skórę", poświęcone są konkretnym przypadkom motocyklistów, którzy wyszli z wypadków cało dzięki temu, że w trakcie jazdy ubrani byli w specjalistyczną motocyklową odzież. Uzupełnieniem cyklu są filmy przedstawiające porównanie zwykłych i specjalistycznych materiałów podczas symulowanego wypadku. One też robią wrażenie – szczególnie zwykły jeans, który przeciera się w ćwierć sekundy.

TAC ma także przygotowaną specjalnie dla motocyklistów stronę internetową, gdzie w przejrzysty sposób przedstawiono wszelkie informacje dotyczące zagrożeń związanych z jazdą motocyklem, odzieży motocyklowej i akcesoriów ochronnych, a także zasad bezpiecznej jazdy jednośladem. Przypominamy – to organizacja finansowana przez australijski rząd.

Na stronie można także znaleźć informacje co robić po wypadku – jak wypełnić dokumenty i w jaki sposób uzyskać odszkodowanie. W Polsce tę akurat funkcjonalność ma strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przeczytaj także: bezpieczeństwo - nie daj się zabić!

Zobacz również:
REKLAMA