[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
3.3

Jak obliczyć spalanie paliwa w motocyklu?

Dane dotyczące spalania, które podają producenci motocykli nierzadko odbiegają od prawdy. Jak zatem samodzielnie obliczyć zużycie paliwa na 100 km?

zużycie paliwa, spalanie benzyny, ile pali, jak obliczyć, wzór na spalanie paliwa, jak obliczyć spalanie kalkulator, rzeczywiste zużycie paliwa,jak obliczyć na ile km starczy paliwa

Kupując nową maszynę wielu motocyklistów zwraca szczególną uwagę na spalanie. Nic dziwnego - w głównej mierze to od tego czynnika zależą koszty eksploatacji maszyny. Najoszczędniejsze sprzęty potrafią spalić poniżej 2 l/100km (Honda Innova). Z kolei Ducati Panigale V4 w czasie jazdy z prędkością 300 km/h pali 13,8 l/100 km. Przy takim tempie pełen zbiornik paliwa wystarczy na przejechanie raptem 116 km...

Producenci, czy to samochodów , czy motocykli  często podają nieco zaniżone wartości - wiąże się to ze specyfiką przeprowadzanego pomiaru. Zdarza się, że również komputer pokładowy mija się z prawdą.

REKLAMA

Na zużycie paliwa ma wpływ bardzo wiele czynników takich jak m.in. styl jazdy, prędkość, masa kierowcy, opony, a nawet pogoda. Mimo wielu zmiennych obliczanie średniego spalania nie jest takie trudne jakby się mogło wydawać.

Zobacz też: Zastanawiasz się ile trzeba mieć lat żeby zacząć kurs na prawo jazdy AM, A1, A2 i A?

 

REKLAMA

REKLAMA

Jak obliczyć zużycie paliwa w motocyklu?

Zużycie paliwa można obliczyć zarówno ręcznie, jak i z wykorzystaniem gotowych narzędzi np. aplikacji na telefon (patrz niżej). Samodzielne obliczanie spalania jest proste. Najłatwiej zrobić to za pomocą kalkulatora w telefonie i z zastosowaniem krótkiego wzoru matematycznego.

Teraz pozostaje tylko podstawienie danych do wzoru. 

REKLAMA

Przykład:

  • zatankowaliśmy 10 litrów
  • przejechaliśmy 178 km

10 litrów dzielimy przez 178 km, a uzyskany wynik mnożymy razy 100 otrzymując w ten sposób interesującą nas wartość. Obliczenia pokazują, że maszyna pali około 5,6 l/100km. Proste? I to jak!

 

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że wynik będzie wiarygodny wtedy i tylko wtedy gdy podamy prawidłową ilość spalonego paliwa i liczbę przejechanych kilometrów. W tym celu najlepiej zatankować do pełna oraz wyzerować licznik przebiegu dziennego. Po przejażdżce należy ponownie zatankować motocykl i sczytać dane z paragonu i licznika przebiegu dziennego.

Spalanie paliwa na 100 km - metoda bez obliczeń

Sprawdzanie zużycia paliwa może być wykonane również innym sposobem. Jest on najprostszy. Polega na zatankowaniu zbiornika do pełna i przejechaniu 100 km, a następnie wlaniu paliwa ponownie do pełna. Na koniec należy odczytać z paragonu lub z wyświetlacza dystrybutora na stacji ile litrów zmieściło się do baku. Dzięki tej metodzie dowiemy się jakie jest rzeczywiste spalanie paliwa w motocyklu.

REKLAMA

Zobacz też: Rejestracja nowego motocykla. Krok po kroku

Kalkulator spalania paliwa w motocyklu - aplikacje na smartfona

Jeśli jesteś leniuchem możesz skorzystać z aplikacji, która po wpisaniu wartości w odpowiednie pola, obliczy spalanie za ciebie. W Google Play lub Apple Store znajdziesz kilka tego typu aplikacji. Najpopularniejsze aplikacje obliczające zużycie paliwa to Fuelio i Drivvo. Oprócz tego, że apki są łatwe w obsłudze oferują cały szereg dodatkowych możliwości. Wśród nich m.in. zapisywanie danych i miejsc tankowań, kontrolowanie miesięcznych wydatków czy obsługa wielu pojazdów. 

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij