Jak można zarazić się koronawirusem SARS-CoV-2?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową i może się rozprzestrzeniać wyłącznie między ludźmi.
Podczas kaszlu lub kichania kropelki śliny z ust lub śluzu z nosa nosiciela koronawirusa SARS-CoV-2 przedostają się wtedy bezpośrednio do organizmu innej osoby (zdaniem wielu naukowców, bezpieczna odległość od zarażonego wynosi minimum 1,5-2 metry) lub lądują na przedmiotach i powierzchniach wokół zarażonej osoby – wówczas inni ludzie dotykając tych zainfekowanych przedmiotów lub powierzchni, a następnie dotykając oczu, nosa lub ust mogą zachorować na COVID-19. Według najnowszych badań koronawirus może przetrwać w powietrzu do 3 godzin, a na twardych powierzchniach nawet przez 3 dni.
Jak zapobiegać zarażeniu koronawirusem SARS-CoV-2?
Przestrzeganie prostych zasad opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny ma zapobiegać rozszerzaniu się epidemii koronawirusa:
- często i dokładne myj dłonie wodą ze zwykłym mydłem (przez minimum 30 sekund) lub dezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu
- unikaj dotykania twarzy, zwłaszcza oczu, ust i nosa
- zachowuj bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra)
- unikaj dużych skupisk ludzi
- dbaj o higienę miejsc, w których przygotowujesz posiłki
- unikaj dzielenia się jedzeniem i piciem, np. jedzenia chipsów z jednej paczki lub picia napojów z jednej butelki.
Jeśli podejrzewasz u siebie zarażenie koronawirusem niezwłocznie skontaktuj się ze służbami medycznymi lub sanitarnymi. Wykonanie testów pozwoli na postawienie diagnozy oraz podjęcie prawidłowego leczenia. Na wszelki wypadek zastosuj środki, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Marcin Petkowicz/Motor Presse Polska
Jazda motocyklem, a koronawirus
A jak sprawa wygląda w przypadku motocyklistów? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o wyższości jednośladu nad komunikacją zbiorową, więc unikanie skupisk ludzkich po części już mamy opanowane. Do tego używamy kasków, rękawic i specjalnych ciuchów na moto (na dżinsy jest raczej chłodno), więc minimalizujemy ryzyko.
Idąc tym tropem w czasie tankowania warto używać jednorazowych foliowych rękawiczek, a w kasie zapłacić kartą. Co ciekawe na stacjach Orlenu można płacić przy użyciu aplikacji Orlen Mobile (dostępna na Androida oraz IOS). Jak to działa? Przede wszystkim musisz zarejestrować w aplikacji kartę płatniczą/kredytową oraz adres mailowy. Po zatankowaniu przy użyciu telefonu z uruchomioną aplikacją skanujesz kod QR z dystrybutora i już. Kasa jest pobierana z karty, a faktura/paragon przychodzą na maila. Nie musisz nawet wchodzić do budynku stacji. W dobie epidemii to całkiem ciekawe rozwiązanie.
Tanie paliwo (wg portalu e-petrol.pl ceny ropy naftowej są najniższe od 20 lat) w połączeniu ze słoneczną pogodą zachęcają do wyjazdu z garażu. Jeżdżąc przestaw się na spacerowe tempo i minimalizuj ryzyko. Służby ratunkowe mają co robić i może się okazać, że jeśli np. przewrócisz się i złamiesz nogę (brak zagrożenia dla życia), to na karetkę przyjdzie ci poczekać nawet kilka godzin. A z drugiej strony chyba nikt nie chciałby teraz trafić do szpitala...
Facebook
Odpuść sobie modne miejsca spotkań motocyklistów - życie towarzyskie musi teraz zejść na drugi plan. Zapomnij również o zlotach i zawodach sportowych... Koronawirus, choć nie zagraża motocyklistom w żaden szczególny sposób, wpłynął również na kulturę motocyklową - odwołano targi, odwołuje się zloty i koncerty, opóźniono start MotoGP.