Jeździsz bez prawka na motocykl? Możesz stracić także inne uprawnienia!

Do końca ubiegłego roku jazda motocyklem bez prawa jazdy kategorii A kosztowało 300 zł jeśli miałeś inne kategorie i 500 zł jeśli nie miałeś żadnej. Od nowego roku kara ta wynosi 1500 zł i to dopiero początek kłopotów.

Kontrola policyjna
Dwa sprzęty na poboczu i koleś do mnie macha, pewnie coś im nawaliło. Prawdziwy motocyklista nie zostawia innych bikerów w potrzebie!
  • Nowy taryfikator drastycznie podwyższył karę za brak prawa jazdy.
  • W myśl nowych przepisów brak prawka odpowiedniej kategorii może zakończyć się zakazem jazdy także dla innych kategorii.
  • Każdorazowo sprawa jazdy bez uprawnień trafić musi do sądu, a ten ma obowiązek orzec zakaz jazdy.

W nowym taryfikatorze nie pojawił się pewien zapis dotyczący kary za jazdę bez uprawnień. Chodzi o przepis określający karę za jazdę pojazdem bez prawa jazdy kategorii, która uprawnia do poruszania się nim. Problem może wydawać się błahy, ale sporej grupie motocyklowych zapaleńców może bardzo mocno zrobić pod górę.

REKLAMA

REKLAMA

Chodzi konkretnie o sytuację opisaną w art. 94. Kodeksu wykroczeń – Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia:

§ 1. 11
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

Wykroczenie to zostało uwzględnione podczas prac nad nowym taryfikatorem. O tym, że kara wzrośnie z 500 do 1500 zł pisaliśmy wielokrotnie. Okazało się jednak, że owo wykroczenie nie trafiło do nowego taryfikatora mandatów. Co to oznacza? Każda taka sytuacja będzie musiała być przez funkcjonariusza obligatoryjnie kierowana do postępowania sądowego. I to właśnie sąd orzekał będzie tę karę.

Tu jednak pojawia się kolejny problem. Ten sam art. 94. KW, w punkcie nr 3 stanowi:

§ 3. 13
W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Cóż to oznacza? Ni mniej ni więcej to, że jeśli policjant przyłapie cię na jeździe motocyklem bez prawa jazdy kategorii A odpowiedniej dla typu jednośladu, skieruje sprawę do sądu, a ten zasądzi ci karę 1500 zł i obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów. Dodajmy – wszelkich pojazdów, a zatem jeśli masz w prawku kategorie samochodowe, to z nich także nie będziesz mógł korzystać w czasie orzeczonego zakazu.

Wbrew pozorom problem jest bardzo poważny, ponieważ z policyjnych statystyk wynika, że w sezonie każdego dnia zatrzymywanych jest ponad 400 kierowców jednośladów bez uprawnień kategorii A. Trzeba założyć że co najmniej takiej samej liczbie udaje się uniknąć kontroli. Teraz taka lekkomyślność będzie zagrożona bardzo dotkliwą karą.

Przeczytaj także: co grozi za jazdę bez prawka?

Zobacz również:
REKLAMA