Jeździsz starszym pojazdem? Wkrótce zapłacisz więcej za autostrady

Wyższe opłaty za starsze, mniej ekologiczne pojazdy, 75 procent rabatu dla hybryd i elektryków – to pomysł Rady UE na poprawę jakości powietrza. Szkoda, że tylko w okolicy autostrad.

autostrada Unsplash

Od przyszłego roku kraje członkowskie UE będą mogły różnicować opłaty autostradowe zależnie od ilości dwutlenku węgla emitowanego przez pojazd. Rada UE rozszerzyła zakres tak zwanej dyrektywy o eurowiniecie także na pojazdy inne niż ciężarówki.

Dyrektywa nie nakłada na poszczególne kraje obowiązku wprowadzenia opłaty zależnej od emisji CO2, ale daje im taką możliwość. Dotychczas regulacje te dotyczyły wyłącznie samochodów ciężarowych, teraz można stosować je również w przypadku samochodów osobowych i pojazdów użytkowych lekkich. Motocykle jak dotąd nie pojawiły się w dokumencie.

Zobacz również - niemieckie autostrady bez opłat

Dziś pobór opłat autostradowych w UE uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju pojazdu – najmniej płacą za przejazd kierowcy motocykli (w Czechach i na Słowacji jednoślady są zwolnione z opłat), najwięcej kierowcy ciężarówek. Formy płatności różnią się w zależności od kraju – w Polsce, ale też na przykład we Włoszech opłaty pobierane są na bramkach, na Węgrzech, czy w Austrii obowiązuje elektroniczna winieta, a dla ciężarówek e-myto.

Wyższe opłaty dla starszych pojazdów w 2022

Plany przewidują, że opłaty autostradowe mogłyby być uzależnione od emisji CO2. Oznacza to, że posiadacze najbardziej ekologicznych pojazdów – szczególnie hybryd i samochodów elektrycznych, płaciliby mniejsze stawki niż kierowcy korzystający ze starszych samochodów, które nie spełniają nowych, rygorystycznych norm. UE chce w ten sposób zachęcić nas do wymiany pojazdów na nowsze, bardziej ekologiczne.

W rozporządzeniu UE znalazła się także informacja, że posiadacze najbardziej ekologicznych pojazdów mogliby liczyć na 75-procentowy rabat od standardowej stawki za przejazd autostradą. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w roku 2022.

Likwidacja bramek poboru opłat

Wprowadzenie zróżnicowanych ekologicznie opłat za przejazd jest w przypadku autostradowych bramek niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Trzeba jednak pamiętać, że rząd planuje zlikwidować punkty poboru opłat na własnych autostradach i zamienić je na elektroniczne winiety, obsługiwane, podobnie jak Viatoll, przez Krajową Administrację Skarbową.

Nie do końca rozumiemy cel zwiększenia opłat dla najstarszych pojazdów. Przecież ich kierowcy będą wówczas omijać i tak drogie autostrady i wybierać boczne drogi. W jaki sposób nowe opłaty wpłyną na poprawę jakości powietrza? Nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić.

źródło: https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2020/12/18/road-charging-reform-council-agrees-its-stance/#

Zobacz również:
REKLAMA