KNF zaleca podwyżki cen polis OC. Powodem m.in. fatalna sytuacja ekonomiczna

Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje ubezpieczycielom podniesienie cen polis OC. Powód? Coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna kraju, rosnące koszty napraw pojazdów i ich wyższy stopień skomplikowania.

ubezpieczenie MPP

Aż 25 rekomendacji przygotowała Komisja Nadzoru Finansowego dla towarzystw ubezpieczeniowych. Najważniejszą z nich jest ta dotycząca podwyżki cen polis ubezpieczeń OC. Wynika ona z faktu, że zdaniem KNF wkrótce mogą mocno wzrosnąć koszty likwidacji szkód, a powodem miałyby być rosnące stopy procentowe i inflacja, ale też wyższe koszty napraw i bardziej skomplikowane konstrukcje pojazdów.

KNF radzi więc ubezpieczycielom, by zamiast konkurować cenami, przygotowały się zawczasu na czarny scenariusz. W rozmowie z Business Insiderem Krystian Wiercioch z KNF wskazał, że przyszłe koszty napraw pokrywane będą z płaconych dziś składek, a to może łatwo spowodować problemy. Tym bardziej, że w innej rekomendacji KNF sugeruje, że odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela powinno pozwolić przywrócić pojazd do stanu sprzed szkody. Większość towarzystw ubezpieczeniowych woli jednak przygotowywać kosztorysy w oparciu o własne wyliczenia, które w najmniejszym stopniu nie pokrywają się z faktycznymi kosztami naprawy.

Wpływ na wyższe ceny mogą mieć także inne rekomendacje KNF. Na przykład proponowany full serwis, czyli usługa "door to door". Zakłada ona, że ubezpieczyciel zajmuje się poszkodowanym od początku do końca – od odebrania pojazdu z miejsca zdarzenia aż do odstawienia naprawionego pod dom. KNF nie ma jednak władzy pozwalającej na wymuszenie takiego rozwiązania, stąd mało prawdopodobne, że zaistnieje ono jako standard.

KNF chciałoby także ukrócić proceder zawierania niekorzystnych dla poszkodowanych ugód. Dość często zdarza się bowiem, że zakład ubezpieczeń proponuje poszkodowanemu pewną kwotę pieniędzy w zamian za zrzeczenie się roszczeń. To sytuacja korzystna dla ubezpieczyciela, ale niestety dla poszkodowanego nie zawsze – szczególnie gdy okazuje się, że odszkodowanie zostało wypłacone w kwocie zbyt małej lub w trakcie likwidacji szkody pojawiły się dodatkowe problemy.

Koszt wdrożenia przygotowanych przez KNF 25 rekomendacji wyniesie około 500 mln zł rocznie. Jeśli zastanawiacie się kto zapłaci za te zmiany, to mamy dla was złą wiadomość – niestety my, kierowcy, poprzez wyższe składki.

Przeczytaj także: droższe polisy OC za punkty karne.

źródło: Business Insider

Zobacz również:
REKLAMA