KTM, Ducati, Husqvarna, GasGas i Moto Morini wstrzymują produkcję

Epidemia koronawirusa zmusiła europejskich producentów do wstrzymania produkcji w fabrykach motocykli. Czy dołączą do nich kolejni producenci?

fabryki wstrzymują produkcję Ducati
Fabryka Ducati w Borgo Panigale całkowicie stanęła do odwołania.

Epidemia koronawirusa wciąż rozprzestrzenia się po Europie i jest praktycznie wszędzie. Być może liczby nie są tak przerażające jak w amerykańskich filmach, którymi karmi nas ostatnio telewizja, ale brak reakcji całkiem prawdopodobnie wywołałby znacznie poważniejsze skutki. Dlatego też wiele europejskich państw podejmuje drastyczne kroki - zamykane są sklepy, restauracje, fabryki i oczywiście granice, zawieszony jest transport lotniczy i kolejowy. To oznacza, że kraje odcinają się od sąsiadów i reszty świata.

Epidemia ma więc wpływ na wszystkie dziedziny życia, w tym bezpośrednio na rynek motocykli i szeroko pojęty sport motocyklowy. Start sezonu MotoGP został przesunięty co najmniej do maja, WorldSBK też przystosowuje się do coraz bardziej skomplikowanej sytuacji, mimo że odbyła się już pierwsza runda w Australii. Wszelkie targi i wystawy w Polsce zostały odwołane lub przełożone na późniejsze terminy. Teraz okazuje się, że co najmniej 4 europejskich producentów zatrzymuje produkcję motocykli i akcesoriów i wstrzymuje pracę fabryk.

Choć włoskie Moto Morini nie należy do największych producentów, ich fabryka w Trivolzio mieści się w dość gorącym w tej sytuacji regionie. Dlatego kierownictwo marki podjęło trzeźwą decyzję o zawieszeniu produkcji w trosce o zdrowie i życie pracowników. Produkcję w Borgo Panigale nieopodal Bolonii wstrzymało też Ducati, a główna fabryka Brembo w Curno, niedaleko Mediolanu zwolniła procesy produkcyjne. Wszystko z powodu dużego problemu z koronawirusem - Włochy są w tej chwili prawdziwym epicentrum.

fabryki wstrzymują produkcjęBrembo
fabryka Brembo zwalnia procesy produkcyjne

Produkcję motocykli nie tyle ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa, a raczej ze względu na problem z dostępnością podzespołów i części (sporo z nich pochodzi z Włoch) zamierza wstrzymać cała grupa Pierer Mobility, czyli grupa KTM-Husqvarna-GasGas. Fabryka zatrzyma się 30 marca, a przerwa potrwa do 10 kwietnia. Takie przerwy to normalna praktyka stosowana w większości fabryk samochodów i motocykli (tzw. shutdown) i służy do przeserwisowania maszyn i stanowisk w fabryce, tak by funkcjonowała bez zarzutów przez kolejny rok. Zwykle robi się to w okresie letnim lub na przełomie lata i jesieni. Grupa Pierer Mobility postanowiła przyspieszyć ten proces w tym roku ze względu na sytuację. Jak obiecują nie wpłynie to na dostępność nowych modeli w pełni sezonu i podobno nie ma się czym obawiać.

Czy kolejni producenci pójdą ich śladem i zamkną fabryki na okres zagrożenia koronawirusem? W grze pozostaje jeszcze BMW, MV Agusta, Triumph i paru mniejszych producentów

REKLAMA