KTM Duke 790 - pierwsza jazda

Pierwszy w historii pomarańczowych, najmocniejszy w swojej klasie - rzędowy dwucylindrowiec! Premiera nowej 790 już 9 listopada w Mediolanie. Ale ile ma KM? Co potrafi? Dowiedz się teraz.

Zeszłoroczne targi EICMA zdradziły nam nieco szczegółów o koncepcyjnym Duke. Jest to pierwszy w historii rzędowy twin KTM-a. Chłodzony cieczą silnik o pojemności 790 cm3 jest najmocniejszym zawodnikiem w swojej klasie - osiąga moc 105 KM przy 9000 obr/min. 

Przetestowaliśmy wersję wyglądającą na ostateczną. Do końcowego efektu brakowało jedynie okleiny. Niestety - Duke odbiega stylistyką od prototypu, który zaprezentowano rok temu. Został pozbawiony boskiego zintegrowanego z wydechem zadupka. Dopuszczona do ruchu wersja nie jest tak agresywna i seksowna. Mimo wszystko myślę, że nowy „książe” zaskakuje stylistyką i pomysłowym silnikiem.

Pozycja za sterami jest znacznie wygodniejsza niż w Super Duke'u 1290. Silnik generuje moc 105 KM przy 9000/min. Czopy wału przestawione są o 270 stopni (tak jak w Yamaha TRX). Dzięki temu charakterystyka i dźwięk wydobywający się z wydechów różni się od standardowych rzędowych dwójek.

Mimo zadziornej natury, Duke płynnie oddaje swoją moc. Budowa motocykla jest zwarta i lekka - z płynami waży on 185 kg. Za przedni widelec i tylny amortyzator odpowiada firma WP. Hamowanie przodu zapewniają dwie spore tarcze z radialnymi zaciskami. W nowym KTM-ie nie brakuje elektroniki – trzy tryby jazdy (Sport, Deszcz, Ulica), quickshifter, kontrola trakcji, ABS na winkle, wyświetlacz TFT, przednia lampa LED.

Posłuchaj jak warczy rzędowe 790 cm3:

Na tegorocznych targach (9-12 listopada w Mediolanie) odbędzie się oficjalna premiera motocykla. Jeśli chcecie być na bieżąco, bądźcie z nami. Relacje z najciekawszych premier, już za niecały miesiąc.

REKLAMA