KTM RC 8C. Opis, dane techniczne, zdjęcia, film

KTM odsłonił RC 8C – homologowanego tylko na tor sportbike'a zbudowanego według standardów Moto2. Czy to krok w stronę cywilnego motocykla sportowego w ofercie Pomarańczowych?

  • RC 8C zbudowano w oparciu o założenia konstrukcyjne Moto2.
  • Dwucylindrowy silnik LC8c o pojemności 890 cm3 generuje 128 KM.
  • Motocykl przeznaczony jest tylko na tor, zostanie zbudowane tylko sto sztuk.

Przedstawiony przez KTM motocykl jest pod wieloma względami wyjątkowy. Po pierwsze nazwa sugeruje, że jest to nowa odsłona RC 8, produkowanego w latach 2008 – 2015. Po drugie jest to sprzęt przeznaczony wyłącznie na tor, bez homologacji drogowej. Prawdopodobnie KTM chce przetestować ten model na użytkownikach zanim zdecyduje się zaprezentować wersję przeznaczoną na drogi publiczne.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, RC 8C został wyposażony w silnik LC8c o pojemności 889 cm3, znany z modeli Duke 890 i Adventure 890. Oznacza to, że inspiracja Moto2 ograniczyła się do konstrukcji ramy i użycia części podzespołów, ponieważ w tej klasie używane są trzycylindrowe silniki Triumph o pojemności 765 cm3. W ramie KTM RC 8C pracuje jednostka dwucylindrowa o mocy 128 KM. Kluczową cechą modelu RC 8C jest niemal idealny stosunek mocy do masy – 1:1,09.

Specyfikacja RC 8C to górna półka – motocykl otrzymał hamulce Brembo: zaciski Stylema z przodu, z pływającymi aluminiowymi tarczami o średnicy 290 mm, z tytanowymi śrubami i radialną pompą hamulcową Brembo 19RCS Corsa Corta. Tylny hamulec wykorzystuje dwutłoczkowy zacisk Brembo i w pełni pływającą tarczę o średnicy 230 mm montowaną w piaście. W pełni regulowane zawieszenie pochodzi od WP, zastosowano widelec Apex Pro 7543 i amortyzator Apex Pro 7746.

Aluminiowe koła Dymag są standardowo wyposażone w opony wyścigowe Pirelli SC1. Na owiewki trafiły nieodzowne dziś w wyścigach winglety. W kokpicie znalazł się system AIM MXS 1.2 RACE z funkcją GPS z rejestratorem danych.

Model RC 8C zostanie wyprodukowany w liczbie tylko stu sztuk, co oznacza, że kiedy czytasz ten artykuł, całość produkcji została już zapewne zarezerwowana.

Przeczytaj także: KTM RC 8R

Zobacz również:
REKLAMA