Kalifornia zakazuje sprzedaży terenowych pojazdów spalinowych

Pojazdy terenowe zasilane tradycyjnymi silnikami znikną wkrótce z kalifornijskich bezdroży – taki efekt będzie mieć dekret wydany przez gubernatora tego stanu, Gavina Newsoma.

alta motors offroad Alta Motors

Kalifornia ma jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów środowiskowych w całych Stanach. Funkcjonująca w tym stanie agencja ochrony środowiska California Air Resources Board (CARB) jest jedyną stanową organizacją uprawnioną do wydawania norm emisji o mocy aktów prawnych federalnych.

Oznacza to, że każdy ze stanów może albo wybrać akt normatywny wydany przez CARB, albo przez agencję federalną. Innej drogi nie ma - pozostałe stany nie mają prawa wydawania aktów normatywnych w kwestii ochrony środowiska. Łatwo sobie zatem wyobrazić jak wielkie znaczenie dla Amerykanów mają regulacje prawne wydawane w tym stanie.

Gubernator Kalifornii, Gavin Newsom, wydał niedawno dekret zakazujący sprzedaży jakichkolwiek pojazdów terenowych, których emisja spalin jest większa niż zero. Co to oznacza? Po 2035 roku miłośnicy jazdy offroadowej po niezliczonych w tym stanie szlakach będą musieli korzystać wyłącznie z pojazdów elektrycznych lub zasilanych innym paliwem alternatywnym.

Powód wydania takiego dekretu to oczywiście troska o środowisko naturalne. Turystyka offroadowa jest w Stanach Zjednoczonych bardzo popularna – sprzyja temu mocno rozwinięta infrastruktura, wiele parków narodowych wytycza specjalne szlaki dla miłośników bezdroży. Rosnące zainteresowanie taką formą turystyki przy umiłowaniu Amerykanów do silników dużych pojemności coraz mocniej obciąża środowisko najbardziej zaludnionego stanu w USA.

Rygorystyczne przepisy wykorzystają z pewnością producenci pojazdów elektrycznych, na czele z Alta Motors, Zero, czy Sur-Ron. Niewykluczone, że do czasu wejścia nowych przepisów w życie, bezpieczna technologia wodorowa – pozyskiwanie energii z pasty wodorku magnezu, rozwinie się na tyle, że budowanie lekkich motocykli terenowych zasilanych wodorem stanie się alternatywą dla niezbyt czystego jednak zasilania elektrycznego.

Przeczytaj również: naukowcy stworzyli rewolucyjne paliwo wodorowe

Opisywany dekret dotyczy na razie tylko Kalifornii. Nie ma żadnych informacji na temat ewentualnego zainteresowania podobnymi przepisami w innych stanach.

Zobacz również:
Ministerstwo Infrastruktury doprecyzowało przepis mówiący o 30-dniowym terminie zgłoszenia nabycia pojazdu. Zapis ten jest często mylnie interpretowany jako obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu miesiąca od zakupu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA