Kawasaki H2: Mieszanka wybuchowa

Kawasaki miesiąc temu zaprezentowało H2R. Zieloni wrócili z pomysłem z lat 80. i dołożyli mechaniczną sprężarkę. Dzięki temu chwalili się mocą na poziomie 300 KM! Nic dziwnego, że przebieraliśmy nogami intensywnie się śliniąc na myśl o wersji drogowej.

H2 ma światła, kierunki, lusterka i homologację. Niestety jękiem rozczarowania będzie informacja, że moc rzędowego czterocylindrowca obniżono do "zaledwie" 200 KM przy 11 000 obr/min... (na pocieszenie dzięki Ram-Air jej wartość podskakuje do 210 KM). Na dobrą sprawę na zwykłej drodze to i tak za dużo, ale...gdy rozum śpi budzą się demony:) Moment obrotowy 133,5 Nm przy 10 500 obr/min również robi wrażenie (dla porównania BMW S 1000 RR ma 113 Nm przy 10 500 obr/min). Wersja drogowa również ma kompresor. Ale zmieniono kanały dolotowe silnika oraz układ wydechowy.

Za ogarnięcie tabunu koni odpowiada armia elektronicznych wspomagaczy – kontrola trakcji (KTRC - 4 tryby pracy: 1,2,3 oraz Rain - ten ostatni kasuje ok. 50% mocy silnika), wspomaganie startu (KLCM), sterowanie hamowaniem silnikiem (KEBC), inteligentny ABS (KIBS), quickshifter (KQS) czy elektroniczny amortyzator skrętu Öhlins. Wszystkie światła bazują na diodach LED.

Jednostkę napędową upakowano w dość rachitycznie wyglądającą kratownicową ramę z rur stalowych. Rozstaw osi jest o 17 mm większy niż w BMW S 1000 RR i wynosi 1455 mm, a kanapę umieszczono 825 mm od gleby. W pełni regulowane zawieszenia dostarczyła Kayaba (KYB). Maszyna w stanie gotowym do jazdy ma ważyć 238 kg. Za wyhamowanie tej bestii z przodu odpowiadają dwie tarcze hamulcowe o średnicy 330 mm współpracujące 4-tłoczkowymi zaciskami, a z tyłu tarcza o średnicy 250 mm z dwutłoczkowym zaciskiem.

W przypadku tej maszyny koszty eksploatacji schodzą na dalszy plan, ale dobrze wiedzieć, że zbiornik mieści 17 litrów wachy. Tak jak i wy nie możemy się już doczekać pierwszej jazdy...

Zobacz również:
REKLAMA