Kawasaki H2R kontra Ferrari SF90 Stradale - kto wygrał?

Co jest szybsze? Kawasaki H2R czy najnowsze Ferrari SF90 Stradale? Obie maszyny osiągają pierwszą setkę w czasie nieco poniżej 3 sekund. Wyścigowi mistrzowie sprawdzili czy szybszy jest motocykl czy samochód.

motocykl kontra samochód YouTube

Każdy motocyklista wie, że zwykle w pojedynku na przyspieszenie pomiędzy motocyklem a samochodem to właśnie motocykl jest górą, nawet gdy naprzeciwko niekoniecznie sportowego motocykla staje samochód za kilkaset tysięcy złotych, dysponujący mocą nawet kilkuset koni mechanicznych. Są jednak takie auta, którym nie dadzą rady nawet najbardziej sportowe motocykle na rynku – wszystko za sprawą ograniczonych możliwości przeniesienia mocy na asfalt. Cztery koła samochodu sportowego mają znacznie mniejsze problemy z przyczepnością podczas startu niż koła motocykla, przez co samochód startuje znacznie stabilniej i na dobrą sprawę w dzisiejszych samochodach sportowych wystarczy wciskać gaz i mocno trzymać kierownicę. W motocyklach sprawa wygląda zgoła inaczej. Sytuację odrobinę ratują systemy launch Control, które pilnują, aby tylne koło przenosiło największą możliwą moc na asfalt redukując jej nadmiar, tak aby motocykl nie tracił przyczepności. Sęk w tym, że współczesne samochody również dysponują podobnymi systemami.

Zobacz także: Opony Metzeler do każdego rodzaju motocykla

Jednym z samochodów, który bez problemów może zawstydzić niemal każdy motocykl jest najnowsze Ferrari SF90 Stradale. Hybrydowe Ferrari dysponuje łączną mocą około 1000 KM i momentem obrotowym 800 Nm oraz napędem na4 cztery koła. Przyspiesza do setki w 2,5 sekundy i kosztuje ponad milion Euro.

Właśnie taki samochód postawili do rywalizacji z doładowanym sprężarką mechaniczną, najszybszym seryjnie produkowanym motocyklem – Kawasaki H2 R dwaj mistrzowie świata wyścigów motocyklowych: wielokrotny zdobywca tytułu w klasie WSSP – Kenan Sofuoglu oraz obecny mistrz WSBK – Toprak Razgatlioglu. Ten pierwszy wsiadł na siodło Kawasaki, a drugi za kierownicę supersamochodu. Całe wydarzenie było zorganizowane, by uczcić otwarcie najdłuższego na świecie mostu wiszącego nad cieśniną Dardanelską – 1915 Canakkale Bridge, które odbyło się 18 marca. Wyścig pomiędzy samochodem, a motocyklem odbył się właśnie na tym zjawiskowym moście.

Jaki był wynik tego starcia? Na starcie widać, że samochód ma sporą przewagę, a później… Zobaczcie sami!

Zobacz również:
REKLAMA