Kawasaki ZX-4R. Czy sportowa 400 pobije Yamahę R7 i Aprilię RS 660?

Nie milkną glosy o możliwym powrocie Kawasaki ZX-4R. Podstawą dla tego motocykla miałby stać się pokazany w 2020 małolitrażowy sport ZX-25R.

Kawasaki ZX-4R Young Machine

Popularność pokazanego w 2020 roku ZX-25R zaskoczyła chyba decydentów z Akashi. Motocykl, który z założenia miał być niszowym modelem przeznaczonym na dosłownie kilka rynków, z miejsca stał się jeżdżącą legendą i przedmiotem pożądania wśród fanów torowania na całym świecie. Ten wybuch entuzjazmu zachęcił Kawasaki do podjęcia wysiłków zmierzających do stworzenia podobnego motocykla dla Europy. Miałby on pojawić się u nas jako ZX-4R.

Nazwa i stojąca za nią pojemność nawiązywałaby do kultowego modelu ZXR 400, który pojawił się w 1989 r. Wówczas nie zdobył on jednak zasłużonej popularności, głównie za sprawą wysokiej ceny jak na taką pojemność. Z czasem motocykl zaczął zyskiwać jednak w oczach miłośników jazdy torowej jako używka. Przekonywały nie tylko własności jezdne i żywiołowy silnik, ale także łatwość wprowadzania modyfikacji.

Rzutem na taśmę Kawasaki próbowało jeszcze zaoferować następcę ZXR-a 400 – Ninję 400, jednak kariera tego sprzętu nie trwała długo z uwagi na miażdżącą wszystko na swojej drodze normę Euro 5. Przykład gigantycznego zainteresowania ZX-25R uświadomił Kawasaki, że decyzja o odpuszczeniu małolitrażowych sportbike'ów była sporym błędem.

Najprawdopodobniej Kawasaki rozwinie zatem silnik 250 cm3 – cylindry zostaną rozwiercone, tłoki wymienione, silnik otrzyma też inną głowicę. Dziennikarze Visordown spekulują, że ZX-4R mógłby dysponować mocą około 80 KM, co oznacza, że grałby w klasie Yamahy R7 i Aprilii RS 660. I teraz najlepsze – mimo prawie dwukrotnie mniejszej pojemności silnika, miałby nad konkurentami przewagę – swoją moc osiągałby nie z dwóch, a czterech cylindrów.

O możliwym pojawieniu się ZX-4R w Europie informuje coraz więcej motocyklowych mediów. Czy faktycznie Kawasaki zdecyduje się na taki motocykl? Trzeba mieć nadzieję.

Przeczytaj także: stara czy nowa? Kawasaki ZXR 400 vs Ninja 400.

Zobacz również:
REKLAMA