Kiedy koniec z wymianą tablic, nalepką kontrolną i kartą pojazdu? W 2022 czeka nas sporo zmian

Kończy się wdrażanie pakietu deregulacyjnego. Do braku obowiązku wożenia dokumentów pojazdu i prawa jazdy dołączy wkrótce likwidacja karty pojazdu i obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu.

| Data aktualizacji: 2022-01-24
Tablica rejestracyjna Shutterstock
  • 14 sierpnia 2020 weszła w życie nowelizacja kilku ustaw, zwana pakietem deregulacyjnym.
  • W ramach zmian zniknął obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy i dokumentów pojazdu.
  • W tym roku planowane są kolejne ułatwienia - likwidacja karty pojazdu i obowiązku zmiany tablic po zakupie pojazdu.

Obowiązek wymiany tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu miał zniknąć z końcem 2021 roku. Ministerstwo nie zdążyło jednak z opracowywaniem odpowiednich przepisów, dlatego termin likwidacji tego obowiązku przesunięto na koniec stycznia 2022 r. Przynajmniej teoretycznie więc pojazd zakupiony 1 lutego będzie mógł poruszać się na dotychczasowych blachach niezależnie od tego gdzie został wcześniej zarejestrowany. Dziś przywilej ten mają tylko kierowcy, którzy zarejestrowali swoje pojazdy w tym samym powiecie.

REKLAMA

REKLAMA

Uciążliwy obowiązek wymiany tablic został zniesiony ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jest to część tzw. pakietu deregulacyjnego, obejmującego również likwidację przepisu zobowiązującego kierowcę do posiadania przy sobie dokumentów pojazdu i prawa jazdy. Wszystkie dane zawarte w tych dokumentach są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której dostęp mają uprawnione do kontroli kierowców służby.

Nie każdą tablicę będzie można jednak zachować. Aby tak się stało, musi być ona aktualna, czyli mieć czarne znaki na białym tle i oznaczenie unijne z wyróżnikiem PL. Tablice starego wzoru, czyli tak zwane czarne blachy oraz tablice z flagą Polski zamiast unijnego oznaczenia, będą musiały być wymienione. Podobnie tablice zniszczone lub nieczytelne, a także tablice zagraniczne. Chęć pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić podczas rejestracji pojazdu.

W kolejce czekają kolejne relikty słusznie minionej epoki – nalepka kontrolna i karta pojazdu. Ich istnienie, przy dość sprawnie działającej bazie CEPiK nie ma żadnego uzasadnienia. Z powodów technicznych Ministerstwo Cyfryzacji ustaliło termin likwidacji obu tych elementów na 1 września 2022 roku.

W pakiecie deregulacyjnym znalazły się także obowiązujące już zapisy o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu na okres od trzech do dwunastu miesięcy (nie dotyczy motocykli) oraz możliwości zarejestrowania fabrycznie nowego pojazdu przez dilera.

Przeczytaj także: gdzie i jak zgłosić zakup pojazdu?

Zobacz również:
Ducati Monster 821, Yamaha R6, Kawasaki Z900 i Triumph Tiger 800 odnaleźli śląscy policjanci w jednej z dziupli na terenie Katowic. Akcja była częścią operacji rozbicia dużej grupy przestępczej.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA