Kolejne miasto otwiera buspasy dla motocyklistów!

Gdynia to kolejne miasto, które zdecydowało się otworzyć buspasy dla motocyklistów. Zmiany organizacji ruchu zatwierdzono już na czterech ulicach, wkrótce pojawi się tam odpowiednie oznakowanie.

Buspas motocykl Unsplash

Temat używania przez motocyklistów buspasów od lat budzi ogromne emocje. Niektóre miasta, jak choćby Kraków, uznały to za dobry pomysł i sposób na poprawę bezpieczeństwa, inne, jak Wrocław, czy Warszawa broniły się przed wprowadzeniem takiego przepisu do upadłego, a i dziś motocykliści nie każdym buspasem mogą się tam poruszać.

Doświadczenia miast, które otworzyły dla motocyklistów buspasy są w ogromnej części pozytywne. Jednoślady nie przeszkadzają kierowcom autobusów, a nawet jeśli trafi się czasem niesforny biker, to raczej wyjątek niż reguła. Dzięki temu, że kierowcy motocykli mogą poruszać się buspasami, z jednej strony zrobiło się bezpieczniej, z drugiej – wzrosła liczba kierujących jednośladami.

Gdyński magistrat nie ukrywa, że decyzja o otwarciu buspasów podjęta została na podstawie wniosku złożonego przez organizacje motocyklowe. Jak podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju w rozmowie z portalem gdynia.pl, motocykliści przygotowali obszerną dokumentację uwzględniającą doświadczenia policji i zarządców dróg w innych miastach.

Otwarcie gdyńskich buspasów to wielki sukces Trójmiejskiego Stowarzyszenia Motocyklowego, które od wielu lat postulowało wprowadzenie takiego rozwiązania. Zdaniem Piotra Lewandowskiego ze stowarzyszenia, decyzja miejskich władz jest nie tylko krokiem w stronę popularyzacji jednośladów w ruchu miejskim, a co za tym idzie przerzedzeniem korków, ale także ważnym punktem w kwestii poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dziś motocykliści mogą poruszać się po buspasach między innymi w Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu (tylko klasyczne buspasy, bez torowisk), Poznaniu, Kielcach i Gdyni. Na otwarcie buspasów wciąż czekają między innymi Białystok , Olsztyn i Toruń.

Przeczytaj także: straż miejska będzie karać za jazdę buspasem. 

REKLAMA