Kolejny podatek dla kierowców. Zapłacą właściciele najdroższych motocykli

Ze 150 do 100 tysięcy złotych chce obniżyć wartość pojazdu, podlegającą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To kolejny ukryty podatek, który kierowcy mieliby zapłacić w przyszłym roku.

Harley-Davidson Road Glide Specia, Indian Challenger Limited jazda Fot. Markus Biebricher, Flash Art

Brzmi to nieco skomplikowanie, choć jest dość proste. Przedsiębiorcy, którzy kupują pojazd na firmę, mogą go amortyzować, czyli sukcesywnie, co roku zaliczać część wartości do kosztów uzyskania przychodu. Obowiązuje tutaj jednak limit – jeśli zakupiony pojazd jest droższy niż 150 tys. zł, odliczeniu podlega tylko wartość do limitu 150 tys.

Z tego prawa skorzystało bardzo wielu przedsiębiorców, których działalność gospodarcza pozwala wykorzystywać jednoślady jako środki transportu – weterynarze, serwisanci, programiści, szkoleniowcy i wielu innych. Sporą część z zakupionych jednośladów stanowiły motocykle o wartości znacznie przekraczającej 100 tys. zł – topowe wersje BMW, Hondy, czy Harleya-Davidsona.

Zobacz również - motocykle, których spodziewamy się w 2020 roku

Wśród wielu propozycji, przedstawionych niedawno przez Ministerstwo Klimatu, nieoczekiwanie znalazła się również ta, dotycząca obniżenia limitu odliczenia. Urzędnicy chcieliby, aby podlegały jej tylko pojazdy o wartości nieprzekraczającej 100 tys. zł.

Pomysł Ministerstwa klimatu mocno krytykują dilerzy. Przedstawiciele Związku Dealerów Samochodów stoją na stanowisku, że obniżenie limitu amortyzacji dla pojazdów spalinowych to w istocie podniesienie podatków. Mogłoby się wydawać, że rynek motocyklowy niewiele ucierpi na takiej decyzji, jednak warto zauważyć, że okres pandemii i lockdownu skłonił wielu przedsiębiorców do zamiany samochodów na motocykle.

Zobacz również:
Już za tydzień zmieniają się przepisy dotyczące pieszych, odległości na autostradach i limitów prędkości w obszarze zabudowanym. Warto się do nich przygotować, bo zmiany są dość poważne.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA