Koncept Vektorr. Husqvarna pokazuje jak powinno się budować skutery

Husqvarna zaprezentowała koncept elektrycznego skutera Vektorr. To kolejny krok producenta w stronę jednośladów elektrycznych – na przyszły rok zapowiedziano premierę napędzanego prądem modelu E-Pilen.

Husqvarna Vektorr Husqvarna
  • Elektryczny skuter Vektorr jest na razie tylko konceptem, ale chętnie postawilibyśmy toto w garażu.
  • Osiągi nie powalają, ale w planach jest mocniejsza jednostka.
  • Design nawiązuje do innych modeli tej marki. I słusznie!

REKLAMA

REKLAMA

Pojawienie się elektrycznego skutera Huski zapowiadał sam Stefan Pierer w wywiadzie, którego udzielił indyjskiemu magazynowi motoryzacyjnemu Motoring World. Szef KTM i właściciel Husqvarny jest wielkim fanem elektromobilności i to właśnie Husqvarna ma być w grupie KTM awangardą w tym zakresie.

Zdaniem Pierera warto wykorzystać wybuch zainteresowania jednośladami, jakie przyniósł okres pandemii. Osoby, które wcześniej nie brały motocykla lub skutera pod uwagę jako alternatywy dla komunikacji publicznej lub własnego samochodu, nagle przekonały się jak wiele zalet niesie z sobą korzystanie z takich pojazdów. Szczególnie elektrycznych, które są nie tylko tanie w eksploatacji, ale też stoją w zgodzie z trendami ekologicznymi.

Husqvarna VektorrHusqvarna

Koncept Husqvarny Vektorr jest propozycją właśnie dla takich osób – prosty, by nie rzec surowy design, nawiązujący stylistycznie do innych jednośladów marki, połączono tutaj ze sprawdzoną technologią używaną przez indyjskiego partnera KTM – firmę Bajaj. Vektorr oparty zostanie na konstrukcji elektrycznego skutera Chetak, a opracowaniem ogniw zasilających pojazd zająć się ma austriacka firma Varta Innovation.

Vektorr będzie typowym pojazdem miejskim – prędkość maksymalna wyniesie 45 km/h, a zasięg 95 km. Osiągi nie powalają, ale trzeba pamiętać, że specyfika silnika elektrycznego może zapewnić przyjemną jazdę nawet przy takich parametrach. Jak widać na zdjęciach skuter będzie wyposażony w obszerną kanapę, zdolną zmieścić dwie osoby.

We wcześniejszym wywiadzie Stefan Pierer wspominał o drugim silniku elektrycznym – 8-10 kW. Jednostka ta prawdopodobnie także trafi do Husqvarny Vektorr. Jej specyfikacja odpowiadać będzie spalinowemu silnikowi 125 cm3. Elektryczny skuter ma także w planach KTM.

Husqvarna VektorrHusqvarna

Przeczytaj także: elektryczny skuter KTM coraz bliżej

Zobacz również:
REKLAMA