Konfiskata pojazdu dla "szalonych" kierowców. Kolejny kraj wprowadza drakońskie prawo

Po Austrii, teraz także Dania wprowadza drakoński przepis, który umożliwi konfiskatę pojazdu kierowcy przyłapanemu na rażącym przekroczeniu prędkości.

Triumph Thruxton RS, Kawasaki Z 900 RS CAFE Fot. Rossen Gargolov
  • Duński parlament przegłosował ustawę, która daje policji możliwość konfiskaty pojazdu.
  • Pojazd nie musi być własnością kierowcy.
  • Podobne prawo wejdzie w życie w Austrii.

REKLAMA

REKLAMA

Duński parlament przegłosował ustawę, która nadaje policji prawo konfiskaty pojazdu kierowcy, którzy dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość lub miał w organizmie co najmniej 2 promile alkoholu. Istotnym elementem nowych przepisów jest to, że pojazd nie musi być własnością kierowcy. Oznacza to, że jeśli kierujący zostanie złapany w stanie upojenia albo na przykład podczas jazdy w mieście z prędkością ponad 100 km/h, straci swój samochód (lub motocykl) nawet wówczas, jeśli należy on do firmy leasingowej lub znajomego.

Trudno wyobrazić sobie ciężarówkę dwukrotnie przekraczającą prędkość. Można jednak wyobrazić sobie indywidualne przypadki, kiedy pijany kierowca ma ponad 2 promile.

Cytowany przez portal transportmagasinet.dk duński minister transportu Benny Engelbrecht zapewnił, że nowe przepisy skierowane są przeciwko "szalonym" kierowcom i nie powinny stanowić problemu dla sektora transportu o ile firmy spedycyjne zapewnią odpowiednią kontrolę nad stanem trzeźwości kierowców. Zdaniem ministra szczególnie muszą uważać teraz kierowcy pojazdów dostawczych. Ebgelbrecht podkreślił także, że w przypadku ciężarówek, konfiskacie podlegać będzie jedynie ciągnik siodłowy, bez naczepy. Skonfiskowane przez policję pojazdy sprzedawane będą na specjalnych aukcjach.

Podobne przepisy wprowadzono niedawno w Austrii. Oprócz radykalnego podwyższenia kwoty maksymalnego mandatu (z 2180 euro do 5 tys. euro) i obniżenia o 10 km/h limitów przekroczeń prędkości, za które odbierane będzie prawo jazdy, wprowadzono tam przepis pozwalający na konfiskatę pojazdu za udział w nielegalnych wyścigach na drogach publicznych. Udział w takiej imprezie uznawany będzie za przestępstwo, a pojazd, jako narzędzie przestępstwa, będzie mógł zostać skonfiskowany i zezłomowany.

Przeczytaj także: w Austrii konfiskata pojazdu i mandaty do 5 tys. euro

Zobacz również:
Stracił wzrok, ale zachował ducha. Niewidomy Australijczyk postanowił spełnić marzenie życia i stanąć do wyścigu na dnie słonego jeziora.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA