[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

REKLAMA

PODZIEL SIĘ
33


OCEŃ
3.7

Koniec z mandatami za brak dowodu i OC

W biegu zdarza Ci się zapomnieć dokumentów do motocykla? Już od 4. czerwca nie będziesz musiał o nich pamiętać. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Aktualne przepisy są - delikatnie mówiąc - bezsensowne. W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), znajdują się wszystkie niezbędne do kontroli policyjnej informacje: ważność OC oraz dane pojazdu. Do bazy danych CEPiK-u dostęp ma każdy policjant, który przeprowadza kontrolę. Mimo to jeśli podczas zatrzymania nie masz dokumentów zgarniesz mandat. Dziwne? I to bardzo - za brak OC i dowodu grozi łączna kara w wysokości 100 zł (za brak jednego - 50 zł). 

„Dzień dobry, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i aktualną polisę OC poproszę”

Już niedługo te słowa odejdą w zapomnienie. W środę (9 maja) sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana art. 38 kodeksu drogowego zwalnia kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od 4 czerwca kierowcy nie muszą martwić się "papierkami" bo to policjant w bazie CEPiK 2.0 sprawdzi zgodność dokumentów. 

REKLAMA

Pewnie pomyślałeś sobie: "Hmm, ciekawe jak w takim razie zatrzymają dowód rejestracyjny?" - odpowiedź na to pytanie brzmi - Wirtualnie! W przypadku gdy policja będzie chciała zatrzymać twój dowód z powodu np. łysej opony, wprowadzi dane do systemu. W zamian dostaniesz pokwitowanie z którym będziesz musiał udać się do stacji kontroli pojazdów. 

Szkoda tylko, że przy okazji zmian nie wzięto pod uwagę prawa jazdy, z którym sytuacja ma się bardzo podobnie…

Dręczy nas jedna rzecz: co w przypadku kolizji? Jeśli sprawca nie będzie posiadał przy sobie dokumentów, nie stwierdzimy czy posiada on aktualną polisę OC. Wygląda na to, że zmuszeni będziemy wezwać policję, która sprawdzi informacje w CEPiK-u (przy okazji wystawiając mandat).

Zobacz również:
Projekt Walijskiego toru wciąż ma kłopoty. Czy w końcu powstanie?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij