Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych. Ministerstwo podało datę

Wkrótce zniknie konieczność wymiany tablic rejestracyjnych podczas przerejestrowania pojazdu. Ministerstwo ujawniło datę wprowadzenia zmiany.

Tablica rejestracyjna fot. Jacek Hanusz
  • Pakiet Deregulacyjny systematycznie wchodzi w życie. Na przyszły rok zapowiedziano likwidację obowiązku wymiany tablic podczas przerejestrowania pojazdu.
  • W przypadku motocykla będzie to oznaczało oszczędność 40,50 zł.
  • Przepis wejdzie w życie 31 stycznia 2022 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej dotyczy dziś tylko przypadku, gdy zakupiony pojazd pozostaje zarejestrowany w tym samym powiecie. W pozostałych przypadkach nabywcy zmuszeni są wymieniać tablice rejestracyjne. Zasadność takiej operacji jest wątpliwa – i tak wszystkie dane dotyczące pojazdu znajdują się w centralnym systemie CEPiK, regionalizacja numerów rejestracyjnych nie jest dziś konieczna.

Możliwość pozostawienia dotychczasowej tablicy zostało wprowadzone ustawą z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Początkowo planowano wprowadzić ten przepis w życie z początkiem grudnia 2021 roku, jednak Minister Cyfryzacji ogłosił, że dniem, w którym nowe przepisy zaczną obowiązywać, będzie 31 grudnia 2022 r.

Chęć pozostawienia dotychczasowej tablicy rejestracyjnej trzeba będzie zgłosić podczas rejestracji. Pozwoli to na zaoszczędzenie 40,50 zł za tablicę i opłatę ewidencyjną. Oczywiście dotychczasową tablicę rejestracyjną będzie można zachować tylko w przypadku, gdy pojazd uprzednio zarejestrowany był w Polsce.

Obok opisanego przepisu, 31 grudnia 2022 wejdzie w życie jeszcze jedna regulacja – możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Niestety, ustawodawca, rozszerzając katalog pojazdów które można czasowo wyrejestrować, nie przewidział motocykli. Przywilej taki dotyczyć będzie zatem tylko samochodów osobowych, ciężarówek, przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Wycofanie z ruchu będzie dopuszczalne tylko w przypadku wystąpienia konieczności przeprowadzenia naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.

Ostatnią ze zmian przeprowadzanych pod wspólnym hasłem deregulacji, będzie likwidacja Karty Pojazdu i nalepki kontrolnej, która nastąpi 4 września 2022 roku.

Przeczytaj także: rejestracja motocykla w 2021 roku - instrukcja.

Zobacz również:
Motocyklowy oddział formy Inter Cars poszukuje dwóch pracowników na stanowiska w działach marketingu i rozwoju produktu. Miejsce pracy: Warszawa. Rekrutują jeszcze tylko kilka dni!
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA