Korytarz życia i jazda na suwak już obowiązują!

Od piątku, 6 grudnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Motor Presse Polska

Nowelizacja ustawy doprecyzowuje obowiązujące przepisy poprzez dokładne określenie zasad tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia takiego korytarza. I tak oto kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych.

Motor Presse Polska

 

W przypadku jazdy na suwak przepisy precyzyjnie określają zasady pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby, a w miejscu zwężenia powstaje zator. Ustalają ponadto zasadę naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu.

Motor Presse Polska

 

O nowych zasadach przypomina miedzy innymi GDDKiA wyświetlając na specjalnych tablicach informacyjnych stosowne grafiki opatrzone komunikatami (miedzy innymi na drogach ekspresowych S8 i S14 w centralnej Polsce).

Motor Presse Polska

Zobacz teść nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

zobacz galerię

Zobacz również:
Obowiązkowe okresowe badania unijnych kierowców mogą być kluczem do bezpieczeństwa – twierdzi ETSC. I apeluje o wprowadzenie takich badań na terenie Wspólnoty.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA