Krem do nawierzchni szorstkiej. Brytyjscy drogowcy opracowali... balsam do asfaltu

Zbawienne efekty działania kremu przeciwzmarszczkowego zna każda dbająca o swój wygląd dojrzała kobieta. Brytyjscy drogowcy stwierdzili, że co dobre dla skóry, powinno zadziałać także w przypadku asfaltu.

nawierzchnia Unsplash

Choć wszystko brzmi jak żart, jest najzupełniej prawdziwą informacją z wielkiej Brytanii. Tamtejsi drogowcy opracowali specjalną mieszankę, która, podobnie jak dobre kremy do twarzy, posiada zdolność przedłużania młodego wyglądu. W tym wypadku nie skóry, a nawierzchni drogi.

Każdy z nas doskonale wie, że z biegiem czasu asfaltowe nawierzchnia pękają i ulegają erozji, co skutkuje ubytkami i powstawaniem nierówności. Dotyczy to szczególnie dróg o dużym natężeniu ruchu. Brytyjska firma Highways England, po serii testów laboratoryjnych stworzyła innowacyjną mieszankę, która ma właściwości hamujące proces starzenia się materiałów, z których wykonane są drogi.

Sekretem opracowanej przez Brytyjczyków receptury jest bitum o nazwie Styrelf Long Life, który utlenia się znacznie wolniej niż ten, stosowany do budowy dróg, jest także o wiele bardziej odporny na czynniki atmosferyczne. Działając niczym balsam, nadaje nawierzchni elastyczność i tym samym zapobiega jej pękaniu.

Zastosowanie tej technologii pozwoli ograniczyć remonty dróg, co z kolei wpłynie korzystnie na emisję dwutlenku węgla. Jak się szacuje, wymiana nawierzchni jednego pasa jezdni na odcinku 1 mili wiąże się z uwolnieniem nawet 26,5 tony dwutlenku węgla.

Przeczytaj także: cyfrowe drogi i znaki - wkrótce motocykl sam powie ci o zagrożeniu

Zobacz również:
Aż 100 mln zł traci co roku rząd na przedawnionych, niezapłaconych mandatach. Poseł Marek Biernacki wystosował w tej sprawie interpelację do ministrów finansów oraz spraw wewnętrznych i administracji. Pyta o działanie systemu scentralizowanego poboru.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA