Kto wygrał? V. Rossi VS Motobot

Yamaha kilka dni temu pokazała efekt długiej pracy nad projektem wyścigowego robota. Motobot, bo tak nazwał go japoński producent, zmierzył się na torze z wielokrotnym mistrzem MotoGP. Kto wykręcił najlepszy czas?

Motobot to samodzielne urządzenie, używające mechanicznych rąk i nóg do prowadzenia motocykla. Swoim wyglądem i sylwetką przypomina człowieka. Robot kierujacy Yamahą R1, na torze Thunderhill w Kaliforni, zmierzył się z Doctorem

Zwycięzcą okazał się oczywiście Valentino Rossi. Motobot to przecież maszyna zaprogramowana przez człowieka, nie analizująca błędów i nie balansująca ciałem. Poza tym ciężko dorównać Rossiemu, który swoja sportową karierę rozpoczął w 1990 roku.  Robot był znacznie wolniejszy od Doctora, pokonując okrążenie o 31 sekund dłużej. Mimo tego Motobot poczynił wielki postęp. W tym sezonie przekroczył magiczną barierę 200 km/h. Yamaha ciągle prowadzi prace nad tym projektem. To na pewno nie pierwszy i nie ostatni wyścig, ale czy robot kiedykolwiek dorówna człowiekowi?

 

Sprawdź jak wyglądała czasówka Rossiego i Motobota:

 

REKLAMA