Kursy na prawo jazdy mogą sporo zdrożeć. Powodem unijne przepisy

Kursy prawa jazdy mogą wkrótce zdrożeć co najmniej o 20 procent. Powodem jest rozbieżność między prawem polskim i unijnym, która dotyczy stawki VAT na te usługi.

skuter pachołek egzamin Fot. Paweł Ptasiewicz

W Polsce kursy na prawo jazdy kategorii B są zwolnione z VAT, ponieważ nasze prawo traktuje je jako usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Co ciekawe, zwolnienie to nie dotyczy kursów na prawo jazdy kat. A – kandydaci na motocyklistów płacą 23-procentowy VAT. W Europie sytuacja wygląda nieco inaczej – tam kursy na prawo jazdy każdej kategorii traktowane są jako szkolenia specjalistyczne i tym samym obłożone obowiązującą w danym kraju stawką VAT. W Polsce byłoby to 23 procent.

Rozbieżność w przepisach istnieje od dawna, ale zrobiło się o niej głośno po wyroku wydanym przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczyła niemieckiej szkoły jazdy, która chciała dla swoich kursów zastosowania niższej stawki VAT. 14 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że kursy na prawo jazdy nie podlegają zwolnieniu z podatku na podstawie unijnej dyrektywy o VAT, ponieważ są opodatkowane jako szkolenia specjalistyczne.

Tymczasem Krajowa Informacja Skarbowa, w wydawanych indywidualnych interpretacjach twierdzi, że kursy są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Mówi on o usługach kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego. Dziennik Gazeta Prawna zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Z odpowiedzi resortu wynika, że przypadek ten jest dokładnie analizowany.

W związku z pojawiającymi się sygnałami o mogących mieć miejsce rozbieżnościach interpretacyjnych w zagadnieniu dotyczącym zwolnienia z opodatkowania VAT kursów na prawo jazdy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zagadnienie to jest wnikliwie analizowane.

Jeżeli okaże się, że MF faktycznie stwierdzi rozbieżność w przepisach krajowych i unijnych, kursy na prawo jazdy mogą sporo zdrożeć – co najmniej o wartość VAT, 23 procent.

Przeczytaj także: prawo jazdy w mgnieniu oka.

Zobacz również:
REKLAMA