Legenda Dakaru Hubert Auriol nie żyje

Trzykrotny zwycięzca, jedna z ważniejszych postaci w historii rajdu Dakar, wieloletni dyrektor Hubert Auriol zmarł po ciężkiej chorobie.

Auriol Public domain

Urodzony w Addis Abebie, w Etiopii Hubert Auriol był prawdziwą legendą rajdu Dakar (wcześniej Paryż-Dakar). Stanął na starcie pierwszego w historii rajdu Dakar rozegranego w 1979 roku, a później zwyciężał dwukrotnie na motocyklu (1981 i 1983 na BMW R80G/S) i jeszcze raz w samochodzie w 1992 roku. Od 1995 do 2004 roku był również dyrektorem rajdu, by powrócić na trasę jako zawodnik w 2006 roku.

Auriol zawsze był przykładem człowieka inteligentnego i z klasą - Stephane Peterhansel. 

Znany również jako The African, Auriol był całkowicie oddany ideom jakie przyświecały zawodnikom rajdu Paryż-Dakar – męstwu, odwadze, determinacji i uporowi. Tego najlepszym przykładem są jego ciężkie boje z inną motocyklową legendą Dakaru – Cyrilem Neveu. Ich ostatni pojedynek o zwycięstwo w klasie motocykli w 1987 roku zakończył się ciężkim wypadkiem Auriola, w którym ten złamał obie kostki. Mimo to Francuz wsiadł z powrotem na motocykl i ukończył etap.

Od tego czasu ścigał się buggy by później przesiąść się do samochodów i wygrać rajd ponownie w 1992 roku. Był również organizatorem rajdu Africa Eco Race przebiegającego na oryginalnej trasie rajdu Paryż-Dakar.

Zobacz również: aktualne wyniki rajdu Dakar 2021

Auriol od kilku lat dość ciężko chorował na serce, a jak podają różne źródła w ostatnim czasie zachorował również na Covid-19. W listopadzie 2020 trafił do szpitala. Zmarł 10 stycznia, a oficjalną przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca. Hubert Auriol miał 68 lat. Znamienne jest to, że zmarł podczas trwania tegorocznego Dakaru. Zwycięstwo w 7 etapie zadedykował mu Stephane Petrehansel, podkreślając, że po raz pierwszy wystartował w Dakarze właśnie dzięki temu co robił Auriol. 

Hubert Auriol nie żyjeBMW Motorrad / Archiwum

Zobacz również: Jak wygląda serwis motocykla na Dakarze?

Zobacz również: