Lublin: motocykliści będą mogli jeździć po buspasach. Ale nie wszystkich

Lublin to kolejne miasto, które zdecydowało się otworzyć buspasy dla kierowców motocykli i skuterów. Decyzja mogłaby zapaść już dawno, ale zabrakło pieniędzy… na oznakowanie.

motocykl miasto Shutterstock
  • Władze Lublina zdecydowały się wpuścić motocykle na buspasy.
  • Decyzja czekała na pieniądze, których brakowało na oznakowanie.
  • W mieście pozostaną dwa buspasy, po których kierowcy jednośladów nie pojadą.

REKLAMA

REKLAMA

W walce o otwarcie – wzorem wielu innych miast w Polsce – buspasów dla motocyklistów wyróżnili się działacze Klubu Konfederacji oraz miejski radny Stanisław Brzozowski. Miasto podjęłoby decyzję dotyczącą buspasów już dawno, ale okazało się, że w budżecie nie przewidziano środków na zmianę oznakowania poziomego i pionowego.

Gdy tylko pieniądze się znalazły, natychmiast rozpoczęto prace nad zmianą organizacji ruchu na ulicach: Muzycznej, Stadionowej, Lubelskiego Lipca ‘80, Fabrycznej, Drodze Męczenników Majdanka, Antoniny Grygowej – łącznie będzie to około 10 kilometrów buspasów.

Jak informuje Kurier Lubelski, prawo do poruszania się po pasach dla autobusów będą mieć, oprócz motocyklistów, pojazdy policji i Straży Miejskiej oraz pojazdy elektryczne. Miasto nie przewiduje różnicowania dostępności buspasów w zależności od godziny – będą dostępne przez całą dobę.

Decyzja o otwarciu nie będzie jednak dotyczyć nowo budowanych pasów przy Al. Racławickich i ul. Lipowej. Cytowany przez Kurier Lubelski zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk twierdzi, że otwarcie nowych buspasów dla użytkowników innych niż autobusy możliwe będzie po zakończeniu przebudowy oraz rozliczeniu zadań drogowych.

Oznakowanie dostosowane do nowych zasad poruszania się po pasach dla autobusów pojawi się w Lublinie w wakacje.

Przeczytaj także: straż miejska będzie karać za jazdę buspasem

Zobacz również:
Sejmowa Komisja Infrastruktury opowiedziała się za odrzuceniem projektu zakładającego między innymi zwiększenie minimalnego odstępu od wyprzedzanego roweru lub motocykla do 1,5 m.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA