Luigi Termignoni nie żyje

Zmarł twórca i długoletni prezes włoskiej firmy Termignoni znanej z produkcji niesamowitych układów wydechowych.

Termignoni

Swoją motocyklową przygodę zaczął 1969 jako dealer Ducati, Kawasaki i Hondy. Zajmował się także budową silników do maszyn wyścigowych, a od 1971 produkcją sportowych układów wydechowych do motocykli Kawasaki.  

W 1976 związał się z Bimota, gdzie zajmował się silnikami. Wtedy też stworzył pierwsze tłumiki wykonane z aluminium. W latach 80' podjął współpracę z markami Ducati oraz Honda dla której przygotowywał mortocykle do całodobowych wyścigów Le Mans.

Kiedy w roku 1988 Fred Merkel dosiadający Hondy RC30 zdobył mistrzostwo świata klasy Superbike, był to również sukces Termignoniego, któryn uczestniczy w budowie zwycięskiego motocykla. Od tamtej pory, motocykle z wydechami Termignoni zdobyły 16 tytułów w World Superbike, 10 w MotoGP i wygrały dwa rajdy Paryż - Dakar.

Od lat 90' firma zaczęła tworzyć układy wydechowe z tytanu, zaś po roku 2000 podjęła współpracę z Betą, Ducati, Hondą, Kawasaki, Montessą, MV Agustą, Ossą i Yamahą.

Termignoni projektuje i tworzy układy wydechowe dla motocykli startujących w seriach MotoGP, WSBK, Moto3, World Supersport oraz do maszyn enduro, trialowych i motocrossowych. Jest też dostawcą oficjalnych akcesoryjnych układów wydechowych dla maszyn Ducati.

Luigi Termignoni zmarł w nocy z 17 na 18 listopada 2019. Zostawił po sobie prężnie działającą firmę o ugruntowanej pozycji. W chwili śmierci miał 75 lat.

Termignoni

 

zobacz galerię

Zobacz również:
Młody szwajcarski zawodnik, Jason Dupasquier niestety zmarł w wyniku odniesionych obrażeń podczas wypadku w drugiej sesji kwalifikacyjnej Moto3. Tę smutną informację przekazała dziś Dorna.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA