MOTOROiD - inteligentny motocykl Yamahy

Patrzysz na futurystyczny motocykl, Podziwiasz jego kształty i nagle słyszysz rzucony w jego stronę rozkaz. Maszyna reaguje jakby dźwięk obudził ją ze snu. Prostuje się, składa boczną podstawkę i rusza w stronę właściciela...

Motor Presse Polska

Science fiction? Nie! To jak najbardziej prawdziwa współczesna technologia, choć jeszcze w fazie testów. Ten pojazd to MOTOROiD, koncepcyjny, wyposażony w sztuczna inteligencję motocykl Yamahy, który zaprezentowano niestety tylko w Japonii. Maszyna potrafi samodzielnie utrzymać równowagę, co jest zasługą systemu AMCES, ale też rozpoznaje swojego właściciela i reaguje na jego polecenia zarówno głosowe, jak i wyrażone gestami!

AMCES, czyli Active Control Center Control System – jak Yamaha nazywa technologię odpowiedzialną za samodzielne utrzymywanie równowagi przez MOTOROiD-a, to system, który odchyla oba koła względem siebie na boki (tzn. względem wyimaginowanej osi biegnącej od środka główki ramy do środka osi wahacza). Dzięki czujnikom i siłownikom maszyna sama kompensuje każde przechylenie i tym samym utrzymuje motocykl w stałej równowadze.

Motor Presse Polska
Autonomiczna maszyna utrzymuje równowagę za sprawą czujników i balansujących oboma kołami siłowników. Kluczem do równowagi jest właściwe rozłożenie mas.

 

Nawet rozmieszczenie cylindrycznych akumulatorów litowo-jonowych zostało podyktowane lepszym rozłożeniem mas. Napęd, który zamontowano w piaście tylnego koła, zapewnia ruch do przodu, jak i do tyłu. Z kolei umieszczone za kanapą „skrzydełka” to rodzaj oparcia lędźwiowego, dzięki któremu jeździec jest lepiej zintegrowany z pojazdem. Czy to oznacza, że człowiek jest tu tylko dodatkiem? Na szczęście nie. Po zajęciu miejsca za sterem przejmuje on kontrolę, tzn. to od niego zależy, gdzie i z jaką prędkością maszyna się przemieszcza. 

Motor Presse Polska
Pozwalający na jazdę zarówno w przód jak i w tył napęd ulokowano w piaście tylnego koła. Skrzydełka za siodłem to rodzaj oparcia i stylistycznego smaczku.

 

Zobacz również:
REKLAMA