MŚ SuperEnduro Łódź: Polak dominuje w swojej klasie!

Po dziesięciu latach od pierwszej polskiej rundy Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro oraz po niemal dwóch latach przerwy w halowym ściganiu, najlepsi zawodnicy globu zmierzyli się na szybkim, widowiskowym i najdłuższym w historii tej wymagającej dyscypliny torze w Łodzi.

Rozegrana 4 grudnia 2021 inauguracyjna runda Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro sezonu 2021/2022 pod wieloma względami była wyjątkowa:

  • Powrót serii do Łodzi, miasta, w którym zaczęła się polska przygoda z SuperEnduro
  • Najdłuższy w historii serii tor, na którym nie raz polegli najlepsi zawodnicy świata.
  • Najsilniejsza stawka w historii klasy Prestige z aż czterema mistrzami świata na bramce startowej.
  • Piękna walka Tadka Błażusiaka, niesamowita wygrana Dominika Olszowego (mamy nadzieję, że to dopiero początek triumfów w światowym ekstremalnym enduro) oraz podium Oskara Kaczmarczyka w Pucharze Europy.

 

W sobotę 4 grudnia 2021 roku atmosfera w łódzkiej Atlas Arenie była wyjątkowa. Po niemal dwóch latach przerwy, najlepsi zawodnicy świata powrócili pod dach, by rywalizować o pierwsze punkty w sezonie 2021/2022 na oczach głodnych widowiskowego ścigania kibiców. W każdej z trzech klas mieliśmy mocnych biało-czerwonych reprezentantów, a fani nie zawodzili gorącym 0dopingiem do ostatniej minuty.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź - wyścig klasy Prestige

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź 2021Lukas Nazdraczew/Agencja Sport UP

Wieczór rozpoczął się od wyścigów Super Pole decydujących o wyborze bramki startowej najwyższej klasy Prestige. Najlepszy czas wykręcił Billy Bolt (Husqvarna), drugi był jego teamowy kolega Colton Haaker, a trzeci Manuel Lettenbichler (KTM). Tadeusz Błażusiak (Gas Gas) jechał rewelacyjnie, ale niestety popełnił błąd na ostatniej przeszkodzie przez co stracił cenne sekundy. Cody Webb (Sherco) również nie ustrzegł się błędu i w ten sposób obaj byli mistrzowie rozpoczynali pierwszy wyścig z dalszych pozycji.

Na domiar złego obaj zaliczyli upadki na początku wyścigu i musieli gonić liderów. O ile Cody’emu nie szło najlepiej, to Taddy przedzierał się nie tylko przez ekstremalnie trudne przeszkody, ale również przez mocną stawkę. Ostatecznie na linię mety wpadł na trzeciej pozycji za Billym Boltem i Manuelem Lettenbichlerem.

Wyścig nr 2, z odwróconą kolejnością startu, poszedł zupełnie nie po myśli naszego reprezentanta. Pierwszy upadek zaraz po starcie, a potem jeszcze kolejne trzy zniweczyły szanse na pozycję w czołówce. Na szczęście Tadek Błażusiak nigdy się nie poddaje i walczy do końca - tym razem przedarł się na 7. pozycję. Po raz drugi tego wieczoru triumfował Billy Bolt, po wyjątkowo widowiskowym i zaciętym pojedynku z Coltonem Haakerem. Trzeci był Jonny Walker (Beta), czwarty Manuel Lettenbichler. Pierwszą piątkę zamknął Cody Webb.

Trzeci wyścig dla Billy’ego Bolta był tylko formalnością. Obecny Mistrz Świata SuperEnduro i Hard Enduro prowadził od początku do końca i wygrał z imponującą 26-sekundową przewagą nad Manuelem Lettenbichlerem. Trzeci na mecie zameldował się Jonny Walker, zaś czwarty był Taddy Błażusiak, który stoczył zaciekły pojedynek z Coltonem Haakerem.

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź 2021Lukas Nazdraczew/Agencja Sport UP

Na najwyższym stopniu pierwszego w sezonie podium stanął Billy Bolt, który udowodnił, że jest w świetnej formie i nie zamierza oddawać tytułu mistrzowskiego. Drugie miejsce zajął Manuel Lettenbichler, trzecie Colton Haaker. Najlepszą piątkę wieczoru zamknęli Jonny Walker oraz Tadeusz Błażusiak.

Zobacz również: elektroniczny pobór opłat na autostradach A4 i A2 obowiązkowy od 1 grudnia 2021 

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź - wyścig klasy Junior

Klasa Junior była absolutnym popisem umiejętności Dominika Olszowego, który podobnie jak Billy Bolt wygrał wszystkie wyścigi, wykręcając swój pierwszy w życiu Hat Trick!

Pierwszy finał wygrał w pięknym stylu. W drugim, mimo odwróconej kolejności startu, szybko objął prowadzenie i sukcesywnie budował swoją przewagę. Na ostatnim okrążeniu, w ostatniej sekcji zawierającej wjazd po schodach, Dominik upadł, a motocykl zablokował się pod krzesełkami! Po chwili zmagań, niesiony wsparciem kibiców, Olszowy w końcu wydostał maszynę i mimo tego upadku dzięki swojej ogromnej przewadze wygrał wyścig. Ufff!

Trzeci wyścig był demonstracją przewagi Polaka nad resztą stawki. Dominik ukończył pierwszą z pięciu zaplanowanych na ten sezon rund z perfekcyjnym wynikiem. Drugie miejsce zajął Leon Hentschel (Gas Gas), a trzecie Milan Schmueser (Sherco).

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź 2021Lukas Nazdraczew/Agencja Sport UP

Zobacz również: prototyp Yamaha 700 Tenere Raid

Puchar Europy SuperEnduro

Puchar Europy zdobył Sonny Goggia (Rieju), który nie dał szans rywalom w obu wyścigach. Drugie miejsce zajął Aurélien Addesso (Sherco), zaś trzecie, po świetnych wyścigach z wynikiem 3-3, Oskar Kaczmarczyk (Gas Gas).

Mistrzostwa Świata SuperEnduro Łódź 2021Lukas Nazdraczew/Agencja Sport UP

Mistrzostwa Świata SuperEnduro - zapowiedź 2. rundy

Kolejna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro zostanie rozegrana już 7 grudnia w krakowskiej Tauron Arenie. Zapraszamy do kibicowania!

REKLAMA