Maciek Giemza: jestem głodny ścigania

Maciej Giemza jest jednym z najlepszych polskich motocyklistów młodego pokolenia. Zeszłoroczny Dakar udowodnił, że zawodnik ORLEN Team może nawiązać równą walkę ze światową czołówką. Polak - w swoim stylu - nie nakłada na siebie presji, ale na Dakarze 2021 nie zamierza odpuszczać.

Maciej Giemza jest jednym z najlepszych polskich motocyklistów młodego pokolenia. Pochodzący z Piekoszowa zawodnik swoją przygodę z off-roadowym ściganiem zaczął w wieku 13 lat, a więc dość późno. Mimo to szybko odnalazł się na wymagających trasach enduro, które spodobały mu się na tyle, że w tej dyscyplinie został na dłużej. Zresztą z sukcesami, o których świadczy kilka tytułów mistrza Polski enduro i cross country oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Enduro z 2012 roku.

W 2014 r. trafił pod skrzydła Akademii ORLEN Team, a po trzech latach intensywnego treningu w 2017 roku zadebiutował w barwach ORLEN Team w rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge. Sezon 2017 zakończył zdobyciem Pucharu Świata Cross Country w kategorii juniorów. Ten sukces powtórzył w 2018 roku. W tych latach równolegle zdobywał mistrzostwo Polski enduro w klasie E1.
Początek 2019 roku był dla niego niezbyt łaskawy: z powodu awarii silnika motocykla musiał wycofać się z Dakaru. Nie załamało go to. Wręcz przeciwnie – rzucił się w wir treningów.

Cykl startów w Pucharze Świata Cross Country (4. miejsce), rajdy Baja (4. miejsce), a na deser starty w Mistrzostwach Europy Enduro (3. miejsce). Jak widać, zawodnik nie mógł narzekać na nudę.

Sezon 2020 rozpoczął znakomicie osiągając życiowy wynik w najtrudniejszym rajdzie świata - w klasyfikacji generalnej Dakaru był 17., a zabłysnął na ostatnim etapie rajdu. Uzyskał znakomity 9. czas, a na waypointach po 69 i 123 km zawodnik ORLEN Team zajmował 5. pozycję. To pokazuje potencjał młodego zawodnika.

Po udanym Rajdzie Dakar 2020 miałem głód rywalizacji. Chciałem ścigać się co weekend. Dużo ćwiczyłem w ostatnich tygodniach na pustyni. Mam nadzieję, że przekuje się to w solidny wynik. Czuję się w dobrej formie do walki. Dysponuję mocnym sprzętem, więc nie mogę się już doczekać wyjazdu na pustynne piaski  – powiedział Maciej Giemza przed rozpoczęciem Dakaru 2021.

Z powodu epidemii COVID-19 odwołano sporo rajdów i imprez sportowych, więc głód ścigania u Maćka Giemzy ciągle rósł. Regularne treningi przyniosły rezultaty - 25-letni zawodnik m.in. wygrał Rajd Grecji, zwyciężył Baja Poland i po raz kolejny w swojej karierze sięgnął po puchar świata FIM Bajas World Cup w kategorii juniorów.

Czwarty raz w tym sezonie staję na najwyższym stopniu podium, to jest super motywujące uczucie. Rajd był jedną z najcięższych edycji, w jakich do tej pory brałem udział. Najdłuższy odcinek naprawdę mocno dał nam w kość, zarówno mi, jak i maszynie. Dziś wygrałem dwa odcinki, prowadziłem w rajdzie od prologu do mety, z czego się bardzo cieszę. Rajd potoczył się po mojej myśli, nie miałem żadnych problemów z motocyklem, z czego się bardzo cieszę. Zespół przygotował go bardzo dobrze – tak Maciej Giemza podsumował rajd Baja Poland 2020.

Solidnie przepracowany sezon pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość zawodnikowi ORLEN Team. Tym bardziej, że  koniec roku upłynął mu na intensywnych treningach na pustyni.

Dakar 2021: Maciej GiemzaOrlen Team

Maciej Giemza - największe sukcesy:

  • 1. miejsce w Pucharze Świata Juniorów w Rajdach Baja
  • 17. miejsce w Rajdzie Dakar 2020
  • 10. miejsce w Silk Way Rally 2019
  • Puchar Świata Cross Country w klasyfikacji juniorów 2017, 2018
  • Mistrzostwo Polski w Enduro 2017, 2018
  • puchar świata FIM Bajas World Cup 2020 w klasyfikacji juniorów

zobacz galerię

Zobacz również:
Rajd Dakar 2022 odbędzie się w dniach 2-14 stycznia - organizatorzy zapowiadają, że przyszłoroczna edycja będzie bardziej piaszczysta.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA