CEPiK
Dzień dobry, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i aktualną polisę OC poproszę - te słowa to już przeszłość.
Dotychczasowe przepisy były delikatnie mówiąc bezsensowne. W CEPiKu (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) znajdują się wszystkie potrzebne podczas kontroli policyjnej informacje: ważność polisy OC oraz dane pojazdu (w tym ważność badania technicznego). Do bazy danych CEPiK-u dostęp ma każdy policjant, który przeprowadza kontrolę.
Mimo to jeśli podczas zatrzymania nie miałeś OC i dowodu mogłeś otrzymać mandat w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument (w sumie 100 zł). Na szczęście to już przeszłość. Szkoda tylko, że przy okazji zmian nie wzięto pod uwagę prawa jazdy, z którym sytuacja wygląda bardzo podobnie…
Od 1 października
9 maja 2018 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana art. 38 kodeksu drogowego zwalnia kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od dzisiaj (1 października 2018 r.) kierowcy nie muszą martwić się "papierkami" bo to policjant w bazie danych sprawdzi wszelkie potrzebne informacje - termin badania technicznego, ważność OC itd.
Od dzisiaj dowód rejestracyjny jest potrzebny tylko i wyłącznie podczas badania technicznego, wyjazdów zagranicznych i sprzedaży pojazdu.
"Hm... ciekawe jak policja zatrzyma mój dowód rejestracyjny?"
W bardzo prosty sposób, czyli wirtualnie. Gdy policja stwierdzi, że twój motocykl jest niesprawny np. z powodu łysej opony, wprowadzi dane do systemu. W zamian dostaniesz pokwitowanie z którym zobowiązany będziesz udać się do kontroli pojazdów. Zwrotu wirtualnego "dokumentu" dokona urząd miasta po przedstawieniu zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów.
Wypadek i co dalej?
Co w przypadku gdy sprawca i poszkodowany kolizji nie będą posiadali przy sobie dokumentów? Wydawać mogłoby się, że konieczne będzie wezwanie policji do każdej nawet najmniejszej stłuczki. To wiązałoby się z kolei z mandatem i długim czasem oczekiwania. Okazuje się jednak, że jest na to recepta. Dostępne w sieci narzędzia pomogą w sprawdzeniu danych polisy ubezpieczeniowej każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.
Są dwie drogi - strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (https://www.ufg.pl/) lub aplikacja mobilna o nazwie "Na wypadek". Wystarczy wpisać numer rejestracyjny by określić numer polisy danego pojazdu. Przy okazji, krok po kroku, asystuje ona w czasie dokumentowania zdarzenia, robienia zdjęć, itd. Dzięki niej łatwo zbierzesz niezbędne informacje również od innych kierowców uczestniczących w wypadku.