[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.5

Mandat za brak dowodu i OC? To już przeszłość

Zdarza ci się zapomnieć dokumentów do motocykla? Od dzisiaj nie musisz o pamiętać, żeby wozić ze sobą dowód rejestracyjny i polisę OC. Koniec z mandatami za ich brak. Ale co w razie kolizji? 

CEPiK

Dzień dobry, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i aktualną polisę OC poproszę - te słowa to już przeszłość.

Dotychczasowe przepisy były delikatnie mówiąc bezsensowne. W CEPiKu (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) znajdują się wszystkie potrzebne podczas kontroli policyjnej informacje: ważność polisy OC oraz dane pojazdu (w tym ważność badania technicznego). Do bazy danych CEPiK-u dostęp ma każdy policjant, który przeprowadza kontrolę.

REKLAMA

Mimo to jeśli podczas zatrzymania nie miałeś OC i dowodu mogłeś otrzymać mandat w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument (w sumie 100 zł). Na szczęście to już przeszłość. Szkoda tylko, że przy okazji zmian nie wzięto pod uwagę prawa jazdy, z którym sytuacja wygląda bardzo podobnie…

Od 1 października

9 maja 2018 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiana art. 38 kodeksu drogowego zwalnia kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od dzisiaj (1 października 2018 r.) kierowcy nie muszą martwić się "papierkami" bo to policjant w bazie danych sprawdzi wszelkie potrzebne informacje - termin badania technicznego, ważność OC itd. 

Od dzisiaj dowód rejestracyjny jest potrzebny tylko i wyłącznie podczas badania technicznego, wyjazdów zagranicznych i sprzedaży pojazdu.

"Hm... ciekawe jak policja zatrzyma mój dowód rejestracyjny?"

W bardzo prosty sposób, czyli wirtualnie. Gdy policja stwierdzi, że twój motocykl jest niesprawny np. z powodu łysej opony, wprowadzi dane do systemu. W zamian dostaniesz pokwitowanie z którym zobowiązany będziesz udać się do kontroli pojazdów. Zwrotu wirtualnego "dokumentu" dokona urząd miasta po przedstawieniu zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów. 

Wypadek i co dalej?

Co w przypadku gdy sprawca i poszkodowany kolizji nie będą posiadali przy sobie dokumentów? Wydawać mogłoby się, że konieczne będzie wezwanie policji do każdej nawet najmniejszej stłuczki. To wiązałoby się z kolei z mandatem i długim czasem oczekiwania. Okazuje się jednak, że jest na to recepta. Dostępne w sieci narzędzia pomogą w sprawdzeniu danych polisy ubezpieczeniowej każdego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

Są dwie drogi - strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (https://www.ufg.pl/) lub aplikacja mobilna o nazwie "Na wypadek". Wystarczy wpisać numer rejestracyjny by określić numer polisy danego pojazdu. Przy okazji, krok po kroku, asystuje ona w czasie dokumentowania zdarzenia, robienia zdjęć, itd. Dzięki niej łatwo zbierzesz niezbędne informacje również od innych kierowców uczestniczących w wypadku.

Zobacz również:
A tak to się robi w Polsce. Chłopaki z Politechniki Wrocławskiej przerobili na prąd Hondę CBR 1000. I szacun! Tylko nasuwa się pytanie dokąd zmierza ten świat?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA