Mandat zapłaci właściciel pojazdu. Ustawa fotoradarowa jest już gotowa

Ustawa fotoradarowa, będąca częścią Krajowego Planu Odbudowy, która umożliwi obciążenie właściciela pojazdu karą za przekroczenie prędkości, jest już gotowa. GITD przekazał ją Kancelarii Premiera do dalszego procedowania.

Motocykl fotoradar R. Betnarski
  • Ustawa fotoradarowa, czyli pakiet zmian przygotowanych przez GITD, jest już gotowa.
  • Nowe przepisy pozwolą ukarać właściciela pojazdu za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem.
  • Ustawa może być szczególnie dotkliwa dla motocyklistów, którzy dotąd nie przejmowali się fotoradarami.

REKLAMA

REKLAMA

Jak to często bywa w Polsce, pewne ważne, ale i kontrowersyjne zmiany w przepisach ukrywane są w większych pakietach by nie zwracały uwagi obywateli i dziennikarzy. Taki zabieg zastosowano w przypadku tak zwanej ustawy fotoradarowej, która jest częścią Krajowego Planu Odbudowy.

Jedną z najważniejszych zmian, która znalazła się w przygotowywanym dokumencie, jest wprowadzenie odpowiedzialności właściciela pojazdu za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem. Obowiązująca dziś procedura ustalania sprawcy wykroczenia nie zostanie zlikwidowana, jak wcześniej zakładaliśmy, a uzupełniona o dodatkową ścieżkę.

Dziś skuteczność w egzekwowaniu mandatów utrzymuje się na dramatycznie niskim poziomie – kierowcy masowo ignorują korespondencję od GITD albo wysyłają fałszywe informacje. Efekt? W ubiegłym roku udało się ściągnąć zaledwie 40 procent mandatów.

GITD planuje rozprawić się z tym problemem w najprostszy możliwy sposób – znajdując winnego na siłę. Przygotowano trzy opcje reakcji na korespondencję dotyczącą zdjęcia z fotoradaru:

  1. Właściciel pojazdu przyznaje się do popełnienia wykroczenia lub wskazuje faktycznego jego sprawcę. Winny otrzymuje mandat i punkty karne.
  2. Właściciel odmawia podania danych kierującego. Przyjmuje mandat za niewskazanie sprawcy, nie dostaje punktów karnych.
  3. Właściciel zostaje automatycznie ukarany. To rozwiązanie stosowane będzie, gdy właściciel nie podejmie współpracy z GITD.

Nowe przepisy szczególnie dotkliwie mogą odczuć motocykliści, którzy do tej pory cieszyli się anonimowością zapewnianą przez kask i brak przedniej tablicy. Kiedy zacznie obowiązywać nowa ustawa, ITD zdecyduje się zapewne na przestawienie fotoradarów w tryb wykonywania zdjęć tylnej tablicy rejestracyjnej.

Projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest już gotowy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego zwrócił się do Kancelarii Premiera z prośbą o wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jeśli uzyska akceptację, ruszą prace zmierzające do uchwalenia zmian.

Przeczytaj także: mandat dla właściciela pojazdu - od kiedy?

Zobacz również:
Zamiłowanie do szybkiej jazdy może okazać się wkrótce bardzo drogim hobby. Nowy taryfikator mandatów jest na ukończeniu, a ubezpieczyciele mają dostać niebawem dostęp do kont punktowych kierowców.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA