Mapa wypadków. Policja podsumowała wakacje 2019

Interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym powstała na początku wakacji (18 czerwca). Policjanci na bieżąco oznaczali na niej zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Przez okres wakacyjny doszło w sumie do 582 wypadków, w których zginęli ludzie.

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja na bieżąco prezentowała na swojej stronie liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Cała akcja ruszyła 18 czerwca. Na początku mapa była zupełnie pusta, ale z każdym dniem przybywały na niej nowe punkty.

Mapa ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach w czasie wakacji.

Mapa wypadków - wakacje 2019

policja, wypadki motocyklowe, statystyki wypadkówPolicja.pl

 

REKLAMA

REKLAMA

Jak zminimalizować ryzyko wypadku? Policyjne rady

Wielu tragedii można byłoby uniknąć - wystarczyło przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej kilka z nich:

  • Przestrzegaj przepisy. Przede wszystkim nie jeździj zbyt szybko i nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu.

  • Dostosuj prędkość do pogody i swoich umiejętności.

  • Używaj kierunkowskazów przy wyprzedzaniu, omijaniu, skręcaniu i zmienianiu pasa ruchu.

  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami autobusowymi i przed skrzyżowaniami.

  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj samochodów na przejściach dla pieszych.

  • Zaplanuj przerwę w trakcie podróży. Wielogodzinna jazda jest niebezpieczna.

  • Przed wyjazdem sprawdź czy wszystko działa. W szczególności zwróć uwagę na opony, światła, hamulce i poziom płynów (oleju, płynu chłodzącego i płynu hamulcowego). 

Statystyki z 2018 roku jednoznacznie wskazują, że - paradoksalnie -najwięcej wypadków zdarza się w czasie pogody sprzyjającej kierowcom (dobra widoczność, suchy asfalt, słońce). W takich warunkach doszło do 21 055 wypadków, w których zginęło 1825 osób. Deszcz, przez wielu uznawany za najbardziej niebezpieczny, zajmuje dopiero trzecie miejsce w statystykach - 3348 wypadków (355 ofiar śmiertelnych). Drugie miejsce pod tym względem zajęła pochmurna pogoda (6390 wypadków, 597 ofiar śmiertelnych).

Najwięcej wypadków z udziałem motocyklistów zdarza się między majem, a wrześniem - ze względu na sezon to nie jest zaskoczenie. Dziwić może fakt, że niezmiennie od kilku lat najtragiczniejszy zarówno pod względem liczby zdarzeń, jak i ofiar wśród motocyklistów jest sierpień. Warto więc jeździć ostrożnie nie tylko w deszczu, ale też w pełnym słońcu. 

Źródło: policja.pl

zobacz galerię

Zobacz również:
Możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej oraz czasowego wycofania pojazdu w ruchu zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku. Niestety, ta druga opcja nie będzie dotyczyć motocyklistów.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA