[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ

OCEŃ
4.4

Mapa wypadków. Policja podsumowała wakacje 2019

Interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym powstała na początku wakacji (18 czerwca). Policjanci na bieżąco oznaczali na niej zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Przez okres wakacyjny doszło w sumie do 582 wypadków, w których zginęli ludzie.

policja, wypadki motocyklowe, statystyki wypadków

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja na bieżąco prezentowała na swojej stronie liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Cała akcja ruszyła 18 czerwca. Na początku mapa była zupełnie pusta, ale z każdym dniem przybywały na niej nowe punkty.

Mapa ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach w czasie wakacji.

REKLAMA

Mapa wypadków - wakacje 2019

 

REKLAMA

REKLAMA

Jak zminimalizować ryzyko wypadku? Policyjne rady

Wielu tragedii można byłoby uniknąć - wystarczyło przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Poniżej kilka z nich:

  • Przestrzegaj przepisy. Przede wszystkim nie jeździj zbyt szybko i nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu.

  • Dostosuj prędkość do pogody i swoich umiejętności.

  • Używaj kierunkowskazów przy wyprzedzaniu, omijaniu, skręcaniu i zmienianiu pasa ruchu.

  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami autobusowymi i przed skrzyżowaniami.

  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj samochodów na przejściach dla pieszych.

  • Zaplanuj przerwę w trakcie podróży. Wielogodzinna jazda jest niebezpieczna.

  • Przed wyjazdem sprawdź czy wszystko działa. W szczególności zwróć uwagę na opony, światła, hamulce i poziom płynów (oleju, płynu chłodzącego i płynu hamulcowego). 

Statystyki z 2018 roku jednoznacznie wskazują, że - paradoksalnie -najwięcej wypadków zdarza się w czasie pogody sprzyjającej kierowcom (dobra widoczność, suchy asfalt, słońce). W takich warunkach doszło do 21 055 wypadków, w których zginęło 1825 osób. Deszcz, przez wielu uznawany za najbardziej niebezpieczny, zajmuje dopiero trzecie miejsce w statystykach - 3348 wypadków (355 ofiar śmiertelnych). Drugie miejsce pod tym względem zajęła pochmurna pogoda (6390 wypadków, 597 ofiar śmiertelnych).

REKLAMA

Najwięcej wypadków z udziałem motocyklistów zdarza się między majem, a wrześniem - ze względu na sezon to nie jest zaskoczenie. Dziwić może fakt, że niezmiennie od kilku lat najtragiczniejszy zarówno pod względem liczby zdarzeń, jak i ofiar wśród motocyklistów jest sierpień. Warto więc jeździć ostrożnie nie tylko w deszczu, ale też w pełnym słońcu. 

Źródło: policja.pl

Zobacz również:
Tak, tak, to wcale nie jest żart. 25 lat temu, w listopadzie 1994 roku, na rynku pojawił się pierwszy numer „Motocykla”. Przez tych 300 miesięcy świat przyspieszył, podobnie jak współczesne motocykle. Przez 2,5 dekady przygotowaliśmy dla Ciebie 299 numerów naszego magazynu.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij