"Masz nieopłacony mandat". Policja i KNF ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

"Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz" (pisownia oryginalna) – SMS-y takiej treści pojawiły się u niektórych odbiorców. Policja i KNF ostrzegają: to oszustwo.

falszywy sms Shutterstock
  • Część osób otrzymuje SMS-y z informacją o konieczności opłacenia zaległego mandatu.
  • Policja i KNF ostrzegają - to oszustwo, wariant przekrętu na paczkę.
  • Klikając w link z SMS można stracić wszystkie pieniądze.

REKLAMA

REKLAMA

Aktywność oszustów nie maleje. Przestępcy szukają każdego sposobu na dostęp do cudzych pieniędzy i, co gorsza, wciąż jakiś znajdują. Niedawno Poczta Polska alarmowała o oszustwie polegającym na wyłudzaniu fikcyjnej dopłaty do paczki. Przekręt w rzeczywistości miał na celu wyłudzenie danych logowania do bankowości internetowej. Pokrzywdzeni nierzadko zgłaszali utratę oszczędności całego życia.

W ostatnich dniach pojawiła się policyjna odmiana tego przekrętu. Przed oszustwem ostrzegają zarówno policja, jak i Komisja Nadzoru Finansowego. Schemat działania jest podobny – ofiara otrzymuje SMS o treści:

"Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytulu zaleglosci 10.00 PLN. Oplac teraz".

Do wiadomości dołączony jest link do strony do złudzenia przypominającej bramkę płatności np. PayU. Kliknięcie na logotyp konkretnego banku przekierowuje do strony zbliżonej graficznie do prawdziwej strony logowania banku. Wpisanie danych skutkuje jednak przejęciem ich przez oszustów.

Policja i Komisja Nadzoru Finansowego przestrzegają przed klikaniem w jakiekolwiek linki umieszczane w wiadomościach SMS. Instytucje przypominają, że nigdy w taki sposób nie przekazują informacji o jakichkolwiek zaległościach. Rzecznik Finansowy zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku odnotowano dwukrotny wzrost interwencji w sprawie nieautoryzowanych operacji bankowych.

Przeczytaj także: nigeryjski przekręt wraca i uderza w sprzedających motocykle

Zobacz również:
Podwyżki mandatów są potrzebne, ale wyższe stawki powinni płacić tylko najbogatsi – wynika z badania przeprowadzonego dla autokult.pl. Okazało się przy tym, że wielu kierowców w ogóle nie wie jakie mandaty obowiązują w Polsce.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA