Masz punkty karne? Zapłacisz wyższą składkę OC. MSWiA potwierdza

Stawka za polisę OC będzie uzależniona od liczby posiadanych punktów karnych. Wzrosną także mandaty. Nieoficjalne informacje pojawiające się od pewnego czasu w mediach potwierdziło MSWiA.

Policja kontrola 0SIMON0_SHUTTERSTOCK.COM
  • Ubezpieczyciele będą mieli wgląd w nasze konta punktowe i na podstawie ich stanu będą ustalać wysokość stawki polisy OC.
  • Jeśli zatem masz bogate konto punktowe, zapłacisz za polisę nawet dwukrotnie więcej.
  • MSWiA potwierdziło także, że pracuje nad nowym taryfikatorem mandatów.

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy w 2018 roku Polska Izba Ubezpieczeń apelowała o uzależnienie wysokości stawek za polisy OC od stanu konta punktowego, Ministerstwo Cyfryzacji stanowczo sprzeciwiało się takiemu rozwiązaniu, tłumacząc, że nie wolno dwukrotnie karać kierowców za to samo wykroczenie – punktami karnymi i droższą polisą.

Dziś, kiedy podwójna, czy nawet potrójna kara za to samo wykroczenie stała się standardem (na przykład mandat, punkty karne i utrata prawa jazdy na trzy miesiące), pomysł PIU nie wydaje się już taki odległy. Dziś nie tylko żadne ministerstwo nie protestuje - ba, w MSWiA trwają prace nad regulacjami, które w całości wypełnią postulat PIU sprzed lat.

Pierwszą ze zmian będzie zatem udzielenie ubezpieczycielom dostępu do kont punktowych kierowców. Będą oni mogli wówczas sprawdzać historię mandatową kierujących i na tej podstawie kalkulować wysokość składki na polisę OC. Należy się spodziewać, że ułański styl jazdy oznaczać będzie znaczną zwyżkę polisy. Jak znaczną? Kierowca z bogatym kontem punktowym mógłby zapłacić za polisę OC nawet dwukrotnie więcej.

Druga ze zmian, przygotowywanych przez MSWiA budzi jeszcze więcej kontrowersji. Chodzi o aktualizację stawek mandatów – aktualny taryfikator można już uznać za zabytek, wprowadzono go w 1997 roku, kiedy minimalna pensja wynosiła 450 zł. Niestety nie wiadomo dokładnie jakie kwoty znajdą się w nowym taryfikatorze. Ministerstwo Infrastruktury sugerowało w ubiegłym roku, że kwota maksymalnego mandatu powinna wzrosnąć do 1500 zł.

Zobacz również:
Od przyszłego roku każdy nowy samochód osobowy będzie musiał być wyposażony między innymi w czarną skrzynkę i ISA – asystenta prędkości. Nowe systemy bezpieczeństwa póki co nie trafią do motocykli.
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA