Michael Czysz nie żyje

Motocyklowy wizjoner, inwestor, projektant i twórca najszybszego motocykla elektrycznego przegrał walkę z bardzo rzadką odmianą raka.

www.motoczysz.com, cycleworld

Choć Michael Czysz majątku dorobił się na architekturze wnętrz i projektowaniu nietypowych mieszkań jego prawdziwą pasją były tez motocykle wyścigowe. Czysz wszedł do tego świata na przełomie lat 90' i 2000 kiedy era dwusuwów w Grand Prix dobiegała powoli końca. Wizjonerskie motocykle jakie budował miały ścigać się w MotoGP jednak ciągle zmieniające się przepisy i regulacje techniczne wciąż zapobiegały startom motocykli stworzonych przez Czysza. Po kilku latach starań Czysz odpuścił MotoGP by swoje projekty przenieść na ulicę jednak i to nie do końca się udało. Wtedy do swoich projektów wdrożył nowoczesne i nietypowe technologie i zwrócił się w stronę motocykli elektrycznych. Jego elektryczny motocykl MotoCzysz z dużym powodzeniem startował w wyścigach TTX, czy później TTZero. Choć nie ukończył pierwszego wyścigu w karierze, kolejne padały łupem Michaela Ruttera na MotoCzyszu E1PC. To też pierwszy elektryczny motocykl który pokonał okrążenie Wyspy Man z prędkością średnią powyżej 100 mph, czy ponad 161 km/h.

Jego pasja i zamiłowanie do motocykli, a także nowoczesnych technologi była widoczna w każdym projekcie. Nowatorskie rozwiązania techniczne takie jak wzdłużnie montowane silniki rzędowe o nietypowej konstrukcji z dwoma wałami korbowymi i trzema wałkami rozrządu, carbonowe ramy, zawieszenia przednie z pojedynczym amortyzatorem, to pomysły które próbował wdrożyć Czysz. Czysz był porównywany do innego wizjonera, który również zmarł przedwcześnie: Johna Brittena, założyciela Britten Motorcycles.

Niestety kilka lat temu zdiagnozowano u niego bardzo nietypową odmianę nowotworu, która nie dawała się skutecznie leczyć. Ostatecznie Michael Czysz przegrał walkę z rakiem w minioną sobotę 7 maja 2016.

Zobacz również:
REKLAMA