Mistrzostwa Europy MX w Cieszynie - relacja

W Cieszynie nie brakowało ani słońca, ani zawodników, ani emocji. W zeszły weekend rozegrano tu Mistrzostwa Europy i Puchar Europy Kobiet w motocrossie.

Orlen MX MP
Mistrzostwa Europy i Puchar Europy Kobiet Ceszyn 2016.

To był pierwszy w historii Puchar Europy Kobiet w Motocrossie. Tor przy ul. Motocrossowej w Cieszynie i jego park maszyn pękał w szwach. Organizacja tej imprezy była strzałem w dziesiątkę. Zachwyciła frekwencja, podobał się poziom sportowy, również uczestniczki były zadowolone. Z grupy 54 zawodniczek z całego niemal Starego Kontynentu, po kwalifikacjach do 3 finałowych wyścigów zakwalifikowało się 40. Pierwszą zdobywczynią Pucharu Kobiet w Motocrossie została Sara Andersen z Danii. Co prawda nie wygrała ona żadnego wyścigu, ale dwa drugie miejsca i jedno trzecie dało jej przewagę jednego punktu nad koleżanką z reprezentacji Julie Dalgaard. Trzecie miejsce na podium EMX Women’s Cup przypadło sympatycznej Szwedce Emelie Dal. Polscy kibice mieli okazję dopingowania swoich rodaczek. Do finałów zakwalifikowały się aż cztery Polki. Najlepszą z nich, bez niespodzianki, była Joanna Miller. Nasza reprezentantka ładnie punktowała i po trzech wyścigach została sklasyfikowana na 5 pozycji.

Niesamowite emocje i podziw kibiców przyniosły wyścigi klas EMX65 i EMX85. Równolegle do zawodów Mistrzostw Europy w Cieszynie rozgrywane były Mistrzostwa Polski Orlen MX MP. Na starcie nasz kraj reprezentowała pokaźna liczba juniorów. Klasę EMX65 wygrał Eduards Bidzans z Łotwy, który nie oddał pozostałym zawodnikom żadnego punktu. Najlepszym naszym reprezentantem okazał się Maksymilian Chwalik. Maks zajął wysokie 6 miejsce w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy. Reprezentujący Gdański AutoMotoKlub zawodnik zwyciężył w rundzie Mistrzostw Polski. Drugi w MP przyjechał Olaf Włodarczak (GAMK Gdańsk), a trzeci Mikołaj Białecki (AMK Człuchów).

Klasę EMX85 wygrał Jorgen Matthias Talviku z Estonii, a jego kolega z reprezentacji Allar Pent z tą samą liczbą punktów zajął drugie miejsce. Trzecia pozycja należała do Łotysza Patriksa Uzuls. Filip Bukowicz zajął w europejskiej stawce 8 pozycję i to on był najlepszym Polakiem w tej klasie. 

W klasyfikacji Mistrzostw Polski wygrał właśnie Filip Bukowicz (GAMK Gdańsk), przed Wiktorem Małeckim (KM Cross Lublin) i trzecim Marcinem Bandoszem (MKS Nekla).

Zawody Mistrzostw Europy to cenne doświadczenie dla polskich zawodników. Na pewno juniorzy skorzystali na tych startach.

Zobacz również:
REKLAMA