Montujesz używane części do motocykla? Uważaj, grożą za to wysokie kary

Używany tłumik, katalizator, czy przewody hamulcowe to tylko niektóre z części zamiennych, które znajdują się na czarnej liście Ministerstwa Infrastruktury. O zakazie ich stosowania mało kto wie, a kara za takie wykroczenie może sięgnąć 3 tys. zł.

mechanik Unsplash

Wydaje się, że dla większości z nas stosowanie używanych klocków hamulcowych, tarcz, czy elementów zawieszenia to ogromne ryzyko i gra niewarta świeczki. Jakoś trudno nam sobie wyobrazić czerpanie frajdy z jazdy motocyklem ze świadomością, że za nasze życie odpowiadają styrane przez kogoś innego elementy układu hamulcowego.

Z drugiej strony niech pierwszy rzuci kamieniem, kto choć raz łakomym okiem nie spojrzał na Yoshimurę czy Akrapa z drugiej ręki. Wydawać by się mogło, że to nic wielkiego – tłumik jak tłumik. Niestety, od 2005 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko.

W dokumencie znalazło się ledwie 19 pozycji, z czego większość dotyczy samochodów – są to na przykład poduszki powietrzne, elementy pasów bezpieczeństwa, czy instalacje zasilania gazem. Na tej krótkiej liście można odnaleźć jednak i takie części, które bywają stosowane w motocyklach. Należą do nich między innymi:

  • klocki, szczęki hamulcowe,
  • przewody i uszczelnienia układu hamulcowego,
  • immobilizery,
  • urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe,
  • elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy,
  • przewody paliwowe,
  • katalizatory,
  • tłumiki układu wydechowego.

Wszystkie wymienione części są w rozporządzeniu określone jako zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływające na środowisko w przypadku powtórnego użycia. Jeśli skusi was zatem montaż stalowych przewodów hamulcowych z drugiej ręki lub nawet niewinnie wyglądającego Akrapa, musicie pamiętać, że za taki czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny nawet do 3000 zł.

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany.

Do unikania używanych elementów układu hamulcowego namawiać was nie będziemy, bo uważamy, że to sprawa oczywista. Zachęcamy jednak do zastanowienia się dwa razy przed kupnem używanego komina lub sterownika elektroniki.

Przeczytaj także: kupno używanego motocykla - checklista.

Zobacz również:
REKLAMA