MotoGP 2022: Barwy zespołów KTM-a na nowy sezon

KTM odkrył karty i pokazał nowe maszyny MotoGP na sezon 2022 który startuje już za nieco ponad trzy tygodnie. Jak prezentują się debiutanci Remy Gardner i Raul Fernandez w nowych barwach?

KTM jako pierwszy zaprezentował nowe motocykle oraz barwy w MotoGP na sezon 2022, a także zupełnie nowy skład zespołu juniorskiego Tech3. Jeśli chodzi o malowania motocykli – tu nie ma zaskoczenia bowiem KTM trzyma się obranego kilka lat temu kierunku, co nie zmienia faktu, że maszyny austriackiej marki wyglądają po prostu obłędnie.

KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM

W pierwszym składzie, czyli oficjalnym fabrycznym zespole Red Bull KTM ponownie, podobnie jak w ubiegłym sezonie wystąpią Brad Binder oraz Miguel Oliveira. W zespole juniorskim na pomarańczowych RC16 zasiądą dwaj debiutanci – mistrz oraz wicemistrz Moto2 – Australijczyk Remy Gardner, syn legendy i mistrza Grand Prix Wayne’a Gardnera oraz Raul Fernandez – rewelacyjny Hiszpan, który do ostatniej chwili walczył o tytuł mistrzowski Moto2 już w swoim debiutanckim sezonie 2021. Zajęli oni miejsca Ikera Lecuony, który przeniósł się do kategorii WSBK (HRC Honda), a także weterana Danilo Petrucciego, który na dobre pożegnał się z kategorią MotoGP. Już na początku stycznia mogliśmy oglądać go na trasach rajdu Dakar w barwach KTM-a, który w nagrodę (a raczej nagrodę pocieszenia za zwolnienie z MotoGP) pozwolił mu wystartować w najtrudniejszym wyścigu długodystansowym. Petrucci mimo sporych problemów technicznych zapisał się w historii jako pierwszy zawodnik, który wygrał wyścig w MotoGP i zwyciężył w jednym z etapów Dakaru.

KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM

Wracając do KTM-a, podczas kompletowania składu do zespołu juniorskiego nie brakowało kontrowersji. Raul Fernandez już w połowie ubiegłego sezonu jasno wyraził, że nie chce przechodzić do MotoGP i chciałby pozostać w Moto2 na kolejny sezon, ale został niejako przymuszony do awansu. Hiszpan nie zamierzał jednak ukrywać swojego niezadowolenia i wyraźnie dawał do zrozumienia że nie jest gotowy, głównie fizycznie na awans. Jego obawy okazały się słuszne, gdyż już po pierwszych testach na torze Jerez zawodnik był całkowicie wyczerpany. Jego kontrakt obowiązuje zaledwie na rok, więc jeśli dalej będzie wyrażał swoje niezadowolenie KTM może potraktować go tak jak postąpił z Johannem Zarco i pozbyć się go przy najbliższej możliwej okazji – w rezerwie czeka już rewelacja Moto3 – debiutujący w Moto2 jako mistrz najniższej kategorii Pedro Acosta.

Zobacz również: Suzuki Ecstar gotowe do walki w nowym sezonie MotoGP

Dobrą wiadomością dla KTM-a jest zaś odblokowanie regulacji technicznych, które były zamrożone przez trzy ostatnie sezony, co sprawiło, że producenci nie mogli modyfikować silników swoich motocykli, a jedyne zmiany mogły zachodzić w podwoziach, elektronice i pakietach aero. Nadchodzący sezon jest więc otwartą księgą i ogromną szansą dla producentów by zrobić wielki krok do przodu. Najbardziej na tę możliwość liczy KTM, a także Aprilia i Honda. Nie bez znaczenia jest to również dla Yamahy, a wydaje się, że najmniej zadowolone z tego faktu jest Ducati, które w ciągu ostatnich sezonów wyrosło na prawdziwą, dominującą siłę w MotoGP.

KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM
KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM

Ciekawostką jest również fakt, że wieloletni menedżer zespołu KTM-a Mike Leitner rozszedł się z zespołem z Mattighoffen pod koniec ubiegłego sezonu. Pierwsze plotki mówił o rozczarowaniu wynikami po pierwszych pięciu latach KTM-a w MotoGP, ale prawda jest zupełnie inna. Obie strony rozeszły się w zgodzie, a Mike Leitner, który ostatnie kilkanaście lat poświęcił wyścigom chce po prostu poświęcić więcej czasu rodzinie i nie podlegać tak ogromnej presji. Jego miejsce zajmie były menadżer zespołu Pramac Ducati - Francesco Guidotti. 

Więcej zdjęć z prezentacji zespołów KTM-a w MotoGP na sezon 2022 w galerii – jest na co popatrzeć!

KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM
KTM nowe barwy i skład zespołów MotoGPKTM
Zobacz również:
REKLAMA