MotoGP: Marquez na wylocie? Kolejne wyścigi odwołane

Oprócz kolejnych odwołanych wyścigów Grand Prix w padoku pojawiło się sporo nowych plotek dotyczących Alexa Marqueza i Pola Espargaro. Co zrobi HRC?

Alex Marquez Vaclav Duska /2snap
Alex Marquez

Grand Prix Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii odwołane

Pandemia koronawirusa zbiera kolejne żniwo w MotoGP. Organizator zdecydował się odwołać kolejne rundy wyścigowych Grand Prix. Tym razem sprawa dotyczy wyścigów w Wielkiej Brytanii na torze Silverstone, Grand Prix Australii na torze Phillip Island, oraz eliminacji w Japonii na torze Motegi. Te decyzje i ustalenia niejako potwierdzają założoną strategię, że większość wyścigów ma odbyć się w Europie, głównie na hiszpańskich i włoskich torach. Szkoda bowiem świeżo wyasfaltowany Silverstone mógł przynieść ciekawe widowisko tak jak w ubiegłym sezonie kiedy to Marc Marquez do ostatnich metrów walczył by ostatecznie przegrać z rewelacyjnym Alexem Rinsem z Suzuki Ecstar, a tor w Australii zawsze przynosił najbardziej emocjonujące wyścigi sezonu i jest jednym z ulubionych torów większości zawodników. Japonia zaś to matecznik Hondy i w tym roku na pewno nie będą świętować zwycięstwa na ojczystej ziemi tak jak dwa i trzy lata temu. Decyzja została podyktowana, poza oczywistymi względami bezpieczeństwa związanymi z wciąż trwającą epidemią koronawirusa, względami logistycznymi .

Kalendarz MotoGP wciąż nie został ustalony i zaktualizowany i na tę chwilę widnieje w nim zaledwie 9 rund z ustalonymi datami – najbliższa w Brnie 9 sierpnia, oraz 4 kolejne z nieustaloną datą rozegrania na europejskich torach we Francji, Włoszech i Hiszpanii.

Marquez wyleci z Hondy?

Sezon MotoGP jeszcze nie wystartował, a w padoku szumi od plotek na temat podpisania przez Repsol Hondę kontraktu z nowym zawodnikiem na 2021. Chodzi o gwiazdę KTM-a – Pola Espargaro. Według kilku dobrze poinformowanych portali młodszy z braci Espargaro ma już podpisane papiery z Repsol Hondą na sezon 2021 i jego przejście jest nieuniknione, co oznaczałoby, że Alex Marquez nie zdąży nacieszyć się startami w fabrycznym zespole Hondy. To sytuacja tym dziwniejsza, że Honda nie wie nawet czego może spodziewać się po Alexie bo ten nie pokazał jeszcze na co go stać. Plotki są jednak na tyle głośne, że zmusiły dwóh z trzech najbardziej zainteresowanych sprawą zabrać głos. Sam Pol Espargaro w rozmowie z hiszpańską telewizją DAZN przyznał że jego styl jazdy jest bardzo podobny do stylu Marca Marqueza i prawdopodobnie byłoby mu łatwo dostosować się do jazdy na Hondzie, ale póki co to tylko plotki.

Honda to agresywny motocykl, który mógłby nieźle pasować do mojego stylu jazdy. Myślę że Marc i ja jeździmy w podobny sposób, ze środkiem ciężkości przeniesionym mocno poza motocykl (obaj mocno zwieszają się z maszyn – red.). To pomaga, nawet w przypadku zamknięcia przodu lub tyłu (utraty przyczepności) uratować te upadki. Mamy całkiem podobne style jazdy” – mówi Espargaro. „Ostatecznie to na razie tylko plotki. Może gdy wsiądę na KTM-a w tym sezonie rezultaty będą rewelacyjne i nie będę chciał odejść za całe złoto świata…

Pol EspargaroVaclav Duska /2snap
Pol Espargaro

Podobne stanowisko przyjął menedżer zespołu Repsol Honda – Alberto Puig, choć wyraził się znacznie bardziej enigmatycznie:

Honda zawsze myśli o teraźniejszości i przyszłości, od mniejszych kategorii po MotoGP. W związku z okolicznościami, w których się znajdujemy, ten sezon nie rozwija się w taki sam sposób jak zwykle, ale to nie znaczy, że Honda przestała pracować nad najlepszymi możliwymi rozwiązaniami w przyszłości. Nie mamy podpisanych żadnych kontraktów z nikim, kto nie został już ogłoszony jako zawodnik Hondy”

Alberto PuigVaclav Duska /2snap
Alberto Puig

Taka wypowiedź pozornie wskazuje na to, że kontrakt z Espargaro to rzeczywiście plotka, jednak nie wyklucza podpisania wstępnego porozumienia z obecnym zawodnikiem KTM-a. Czyżby Alex Marquez nie zdążył nacieszyć się startami w fabrycznym zespole Hondy?

Głosu nie zabrał na razie Alex Marquez, który może być najbardziej stratnym w tej układance.

Zobacz także: Jack Miller w fabrycznym zespole Ducati

zobacz galerię

Zobacz również:
Pierwsze w 2022 roku etapowe zwycięstwo Joana Barredy, a polscy motocykliści powoli zaczynają się rozgrzewać. Za to nasi rodacy są mocni w side-by-side'ach.  
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA