MotoGP: Nowe barwy prywatnych zespołów Ducati

Prywatne zespoły Pramac Racing i Gresini Ducati zaprezentowały nowe barwy na sezon 2023, a w nich nowego zawodnika Gresini – Alexa Marqueza, który zastąpi Eneę Bastianiniego. Widać mocne połączenie z fabryką z Bolonii.

MotoGP Nowe barwy zespołów Ducati Gresini Racing Ducati

Premiery zespołów MotoGP ruszyły pełną parą. Kilka dni temu Yamaha zaprezentowała nowe barwy zespołu fabrycznego Monster Yamaha Team, w którego składzie nie zaszły żadne znaczące zmiany – w siodłach motocykli fabrycznych znów będą ścigać się Fabio Quartararo i Franco Morbidelli. Teraz przyszedł czas na zespoły Ducati i jako pierwszy zaprezentował się Team Gresini Ducati, prowadzony przez Nadię Padovani, partnerkę tragicznie zmarłej legendy paddocku MotoGP – Fausto Gresiniego.

Ubiegły sezon był dla prywatnego zespołu przełomowy. Ich zawodnik Enea Bastianini wygrał aż cztery wyścigi, dzięki czemu zapewnił sobie trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej oraz angaż w fabrycznym zespode Ducati w miejsce odchodzącego do KTM-a Jacka Millera. Zespół Gresini szybko znalazł dla niego zastępstwo w postaci Alexa Marqueza – byłego zawodnika teamu LCR Honda, który w 2023 roku będzie ścigał się na Ducati u boku Fabio DiGiannantonio.

MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiGresini Racing Ducati

 

Wczoraj, podczas specjalnej prezentacji odkryto nowe barwy zespołu Gresini. Na szczęście w nowym malowaniu nie zabrakło miejsca dla charakterystycznego błękitu z którym od ubiegłego sezonu utożsamiany jest zespół, ale na owiewkach Ducati Desmosedici pojawiło się również sporo czerwieni, która wyraźnie wskazuje na mocne powiązanie satelickiego zespołu z fabryką z Bolonii. Duże logotypy producenta na bocznych owiewkach wskazują na to że zespół nie ma głównego sponsora, a jedynie mniejszych partnerów w postaci marek Aspira czy Federal Oil. Charakterystyczne logo hiszpańskiego producenta piwa na owiewce czołowej – Estrella Galicia wskazuje na fakt, że Alex Marquez, który przez niemal całą karierę wspierany był przez tę markę przyniósł do zespołu dodatkowy budżet.

MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiGresini Racing Ducati

 

Swoje barwy, tylko nieznacznie zmienione zaprezentował w Mediolanie również zespół Pramac Racing. W zespole Pramac skład pozostał niezmieniony – za sterami Ducati zasiądą Johan Zarco i Jorge Martin. Zwrócić uwagę może fakt, że ten ostatni zmienił producenta kasków i postawił na zupełnie nowy kask, który na rynek w tym roku wprowadziła marka Alpinestars.

MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiPramac Racing
MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiPramac Racing
MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiPramac Racing

 

Nadchodzący sezon będzie bardzo ważny dla zespołu Gresini Ducati, ale trudno oczekiwać, że sukces z poprzedniego roku powtórzy się. Nawet jeśli talent Fabio Di Giannantonio wybuchnie, a Alex Marquez szybko odnajdzie się za sterami Ducati, za kulisami krążą pogłoski, że o mniejszą konkurencyjność zespołów prywatnych zadbało samo Ducati, które chce uniknąć sytuacji z poprzedniego sezonu, kiedy to ich kandydatowi do tytułu mistrzowskiego – Francesco Bagnaii uciekały punkty właśnie za sprawą Enei Bastianiniego, ówczesnego zawodnika Gresini. Podobno kierownictwo zespołu zamierza bardziej kontrolować i panować nad poczynaniami i wsparciem dla zespołów prywatnych w postaci Pramac Racing, Mooney VR46 i właśnie Gresini Ducati, tak aby nie przeszkadzały one nazbyt zawodnikom fabrycznego zespołu.

MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiPramac Racing
MotoGP Nowe barwy zespołów DucatiPramac Racing

 

Zobacz również:
REKLAMA