MotoGP: Rozmowa – Fabio Quartararo

Podczas Grand Prix Katalonii dzięki uprzejmości Monster Energy, na którego zaproszenie mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu, mieliśmy okazję by zadać kilka pytań mistrzowi świata Fabio Quartararo, który dosłownie kilka minut wcześniej przedłużył kontrakt z Yamahą. Wywiad był szybki i zwięzły, ale Fabio zdradził kilka ciekawostek. Dwa dni później Fabio sięgnął po zwycięstwo w Grand Prix Katalonii w dominującym stylu.

Fabio Quartararo Monster/2snap

Czy ten nowy kontrakt podpisany z Yamahą zmieni twoje nastawienie i podejście do tego sezonu i do tego wyścigu?

Fabio Quartararo: Nie ponieważ podczas weekendów wyścigowych nigdy nie chcę rozmawiać o swojej przyszłości, kontraktach ponieważ staram się o tym nie myśleć tylko skupić się na wyścigu. Teraz kiedy jest to już załatwione, to jest załatwione. Oczywiście mam z tyłu głowy to, że zostaję w Yamasze na kolejne dwa lata, ale nie zmieni to mojego podejścia do tego sezonu i wyścigu.

Właśnie rozpoczyna się Tourist Trophy na wyspie Man. Czy mógłbyś podzielić się swoją opinią na ten temat? Czy uważasz, że jest to niebezpieczne i szalone, czy bierzesz pod uwagę wystartowanie w TT w przyszłości?

FQ: Myślę że są oni znacznie bardziej szaleni niż my. Z jednego punktu widzenia, oczywiście jeśli chodzi o bezpieczeństwo to te zawody są bardzo niebezpieczne, z punktu widzenia bezpieczeństwa to najgorsze co możesz robić, ale jeśli myślisz o widowiskowości to TT jest niesamowite. Nie mam więc klarownej opinii na ten temat, ale z pewnością jest to coś w czym nigdy nie wezmę udziału. Wiesz, nie jestem zawodnikiem, który często się przewraca, ale jeśli przewrócisz się w MotoGP widzisz jak daleko możesz polecieć w żwirze. W TT jeśli się przewrócisz, właściwie możesz być pewien że już nie żyjesz lub byłeś tego bardzo blisko. Mam więc dwie opinie na temat TT – tę dobrą oraz tę złą.

Kiedy widzisz prędkość maksymalną innych motocykli takich jak Ducati, KTM czy Honda („wszystkich” - Fabio), czy po udanym Grand Prix Mugello jesteś zadowolony z prędkości maksymalnej twojej Yamahy?

FQ: Myślę że zadałeś to pytanie znając odpowiedź. Oczywiście nie jestem zadowolony, ale podpisałem ten kontrakt z Yamahą z nadzieją, że poprawią ten aspekt, a wtedy moja odpowiedź na twoje pytanie się zmieni. To coś czego na razie nam brakuje.

Chciałbym zapytać Cię o twoje nastawienie mentalne w tym roku. W ubiegłych latach walczyłeś o zwycięstwa za każdym razem, było też sporo frustracji. W tym sezonie widać zmianę i oczywiście walczysz o zwycięstwa za każdym razem kiedy możesz, ale kiedy szanse są niewielkie tak jak oceniałeś je na Mugello starasz się wyciągnąć maksimum z tych wyścigów. Czy dzieje się tak ze względu na to, że myślisz o tytule, czy przychodzi ci to zupełnie naturalnie?

FQ: Właściwie w ogóle nie myślę o mistrzostwie, staram się wygrywać w każdym wyścigu, ale niestety nie we wszystkich mogę wygrać. Na przykład w Jerez czy Mugello robiłem co mogłem ale ukończyłem na drugiej pozycji. Może w ubiegłym roku miałem na tym etapie więcej zwycięstw, ale ten sezon jest wyjątkowo trudny i robię wszystko by spisać się jak najlepiej. Na razie najważniejsze jest to, że jesteśmy na czele mistrzostw, ale równie ważne jest to, żeby dobrze wypadać z wyścigu na wyścig.

Zeszłoroczny wyścig w Katalonii był dla ciebie wyjątkowo trudny ze względu na sytuację z kombinezonem (Fabio został ukarany za jazdę z rozpiętym kombinezonem w wyścigu.). Po tym wyścigu zauważyłem zmianę w rozwiązaniu zapięcia w kombinezonach – teraz jest ono poprawione. Czy stało się tak po tej sytuacji i była to decyzja Alpinestars, czy może miałeś z tym coś wspólnego?

FQ: Oczywiście ubiegłoroczna sytuacja z kombinezonem nie była dla mnie zbyt szczęśliwa. Alpinestars poprawiło to rozwiązanie, ale stało się tak po moich uwagach, ponieważ to nie powinno się stać. Zapiąłem kombinezon, a on rozpiął się podczas jazdy. To nie powinno się stać, ale na szczęście teraz mamy już zdecydowanie bezpieczniejszy system i nie powininen się rozpinać.

Dzięki za rozmowę i powodzenia.

Fabio QuartararoMonster/2snap

Zobacz także: Rolnik daje 1000 zł nagrody za złapanie motocyklistów rozjeżdżających jego uprawy

Zobacz również:
REKLAMA