MotoGP: Transfery czyli kto i gdzie w 2013

Transfery i przejścia z zespołów do zespołów w MotoGP zawsze były tematem do plotek i spekulacji. Nie inaczej jest w tym sezonie, a jest o czym plotkować.

Od ostatniego tekstu na ten temat minęło zaledwie kilka tygodni w padoku MotoGP sporo zdążyło się zmienić. Pisałem o tym, że to Cal Crutchlow czeka na kontrakt od Ducati. Brytyjczyk został jednak wyhuśtany z posady przez swojego zespołowego kolegę Andreę Dovizioso. Cal był więc zmuszony powalczyć o pozycję i podwyżkę w Yamasze. Impulsywny Brytyjczyk postawił wszystko na jedną kartę i zagroził odejściem do WSBK. To podziałało na Yamahę, która podpisała z nim kolejny kontrakt na występy w zespole Tech3. U jego boku będzie ścigał się Bradley Smith awansujący z Moto2.
Nowy zespół po perypetiach i burzliwym dwuletnim romansie z Yamahą znalazł sobie też Ben Spies. Ducati kilka tygodni temu zapowiedziało stworzenie teamu juniorskiego pod skrzydłami Pramac, jednak przymierzani do niego byli Scott Redding i Andrea Ianonne. Sprawa rozwiązała się w trakcie GP Misano kiedy Ducati oficjalnie ogłosiło skład zespołu juniorskiego - Andra Ianonne i Ben Spies. Ciekawe zestawienie. Agresywny styl tych zawodników może być ciekawym zestawieniem z niepokornymi motocyklami Ducati. Zespół otrzyma mocne wsparcie od fabryki Ducati.

Idąc tym tropem możemy z całą stanowczością stwierdzić, że póki co bez pracy zostaje Hector Barbera, który w tym roku jest zdecydowanie czarną owcą MotoGP zwłaszcza po ostatnim weekendzie. Znany z tego, że holuje się za innymi zawodnikami podczas kwalifikacji, ciągle kontuzjowany i krytykowany za niebezpieczną jazdę Barbera chyba musi szukać pracy w innej serii. Jego wyniki nie świadczą o nim najlepiej, a fakt że praktycznie pozbawił Daniego Pedrosę szans na mistrzostwo nie przysporzy mu fanów w Hiszpanii (chyba że będą to fani Lorenzo).

Karel Abraham również zostaje pozbawiony motocykla Ducati jednak Czesi z Cardion AB nie płaczą z tego powodu. Zespół Abrahama od dawna narzeka na brak wsparcia od fabryki Ducati, a problemy techniczne podczas weekendu w San Marino skutkujące równie widowiskowym co bolesnym highsidem Karela na pewno powodują, że Czesi rozstaną się z Ducati bez żalu. Zespół już zapowiedział przesiadkę na maszynę Aprilii i występy w podkategorii CRT. Pytanie brzmi: Czy lepiej być najszybszym z wolniejszych czy może najwolniejszym z szybszych?

 Niemiec Stefan Bradl zostaje w LCR Honda na kolejny sezon. To zrozumiałe bo stabilna forma i dobre wyniki Bradla dają nadzieję na regularne podia w przyszłym sezonie. To dobry prognostyk dla tego młodego Niemca.

Jedyną nierozwiązaną kwestią pozostaje miejsce w zespole San Carlo Honda Gresini, które jak na razie należy do Bautisty i dzięki jego podium w Misano może pozostać w jego rękach. Jeszcze przed wyścigiem spekulowano o tym, że być może to właśnie Scott Redding nominowany do występów w królewskiej klasie zastąpi Alvaro Bautistę, bo to ostatnie miejsce na prototypie gdzie mógł trafić wyrośnięty Brytyjczyk. Teraz jednak nie jest to już takie oczywiste.Ciąg dalszy telenoweli brazylijskiej MotoGP już za tydzień gdzie 28-30 września zawodnicy będą walczyć o tytuł na torze Motorland Aragon w Hiszpanii. Być może tam dojdzie do ostatecznego rozwiązania kwestii transferów i tego jak będzie wyglądał paddock MotoGP w przyszłym sezonie.

REKLAMA