MotoGP i Formuła 1 w Arabii Saudyjskiej? "Stworzymy tutaj motoryzacyjną stolicę świata"

Arabia Saudyjska chce być drugim krajem w regionie z prawem do organizowania wyścigów Formuły 1. Zapowiedziano budowę gigantycznego "miasta silników".

Quiddiyah alriyadh.com
  • Arabia Saudyjska zapowiedziała budowę "miasta silników" - gigantycznego kompleksu motorsportowego.
  • Będą mogły się tam odbywać światowej klasy zawody: Formuła 1, MotoGP, EWC, ale też imprezy cross country i motocross.
  • Termin ukończenia projektu jest niewiarygodnie krótki - 2025 rok.

REKLAMA

REKLAMA

Arabia Saudyjska jest od ubiegłego roku gospodarzem najbardziej znanego rajdu cross-country na świecie – Dakaru. Miłość do prędkości, koni mechanicznych i przepalania hektolitrów paliwa sprawia jednak, że Saudyjczykom jednej takiej imprezy jest za mało. Książę Khalid bin Sultan Al Faisal Al Saud – prezydent saudyjskiej federacji motoryzacyjnej zapowiedział, że uczyni wszystko, by Arabia Saudyjska stała się drugim po Katarze miejscem, gdzie będą mogły być organizowane wyścigi Formuły 1.

Co ciekawe w Jeddah jest już miejski tor przystosowany do wyścigów Formuły 1, jednak plany Saudów sięgają znacznie dalej. Planują oni budowę światowej stolicy motoryzacji, czy jak to określono "miasta silników". W okolicy Qiddiya ma stanąć ogromny kompleks motorsportowy, z ponad 10 torami, na których będą odbywały się nie tylko wyścigi samochodowe, ale także najbardziej prestiżowe na świecie zawody cross-country, rallycross i motocross, a także MotoGP, które w krajach arabskich cieszą się ogromną popularnością.

Główny tor ma zostać zaprojektowany tak, by spełniać wymagania zarówno Formuły 1, MotoGP i World Endurance Championship. Pomysłodawcą przebiegu toru jest Alex Wurz, były kierowca F1 i zwycięzca dwóch 24-godzinnych wyścigów Le Mans.

Nitka będzie mieć prawie 8 km długości, co uczyni ten tor najdłuższym spośród obiektów, na których odbywa się rywalizacja F1. Złożą się na niego dwie strefy: pierwsza, szybsza, ma nawiązywać do kultowego Nurburgringu. Inspiracją dla drugiej, bardziej technicznej, będzie Monako. Ogromnym atutem planowanego obiektu będzie położenie geograficzne, które umożliwi budowę trybun dla publiczności w taki sposób, że możliwe będzie obejrzenie rywalizacji niemal na całej długości toru.

Obok samych obiektów sportowych pojawi się gigantyczna infrastruktura hotelowa, gastronomiczna i serwisowa, zdolna obsłużyć zarówno uczestników, dziennikarzy, jak i widzów imprez odbywających się na torach. Finalizację ambitnych planów budowy "światowej stolicy motoryzacji" zaplanowano już na 2025 rok.

Przeczytaj także: czy Marc Marquez wystartuje w Katarze?

REKLAMA