MotoGP: o krok od końca sezonu

Do końca sezonu MotoGP już tylko dwa wyścigi. Mamy pierwszego mistrza świata klasy Moto3, Casey Stoner powrócił, Spies znowu upadł, a uskrzydlony Bautista zaliczył aż dwa podia. Dziś mija pierwsza rocznica śmierci Marco Simoncellego.

Ostatnie dwa wyścigi MotoGP zostały zdominowane przez Daniego Pedrosę, który wciąż nie poddaje się w walce o tytuł mistrza świata. O ile w Japonii nikt nie mógł dogonić ani Pedrosy ani Lorenzo o tyle w Malezji w miniony weekend, podczas wyścigu w beznadziejnych warunkach i tropikalnej ulewie Lorenzo może mówić o sporym szczęściu.

zdjęcia: crash.net


 Na japońskim Motegi największe problemy zawodnikom sprawiały hamowania po długiej prostej. Temperatura carbonowych tarcz hamulcowych sięgała aż 700 stopni Celsjusza. Takiej sytuacji nei wytrzymały hamulce Bena Spiesa , który jak przystało na największego pechowca tego sezonu zaliczył awarię i wyglebił. O sporym pechu może też mówić Crutchlow, który walczył o podium z Bautistą, ale w jego motocyklu zabrakło paliwa. Wyścig wygrał wspomniany Pedrosa przed Lorenzo i Bautistą. Czwarty był Dovizioso a piąty Stoner.
W Malezji figle płatała pogoda, która raz raczyła zawodników słońcem żeby za chwilę zlać ich tropikalną ulewą. Wyścig wystartował jako mokry i choć na początku prowadził Lorenzo, w końcu Pedrosa zdecydował się go wyprzedzić w obawie przed przerwaniem przez organizatorów. To był świetny ruch bo zawodnik Repsol Hondy szybko odskoczył, a as Yamahy walczył o pozostanie na torze. Tuż przed przerwaniem wyścigu na 7 okrążeń przed końcem Jorge był bliski gleby, a na jego błąd czyhał szybko zbliżający się Casey Stoner. Australijczyk powrócił po ciężkiej kontuzji i rozważał czy w ogóle wystartuje w wyścigu jednak jechało mu się całkiem nieźle i mało brakowało a wyprzedziłby rywala z Yamahy. Wielka szkoda że tak się nie stało bo wtedy zwycięski Pedrosa odrobiłby jeszcze 4 punkty i walka o mistrzostwo nabrałaby jeszcze większej pikanterii. Niestety tak się nie stało, a Pedrosa traci aż 23 punkty do Lorenzo i chyba jedyne na co może teraz liczyć to gleba zawodnika Yamahy. Ten jednak jest w świetnej formie i we wszystkich wyścigach (poza feralnym Assen gdzie ściągnął go z toru Bautista) nie był niżej niż na drugim miejscu. Pozostali zawodnicy walczyli chyba bardziej o pozostanie na torze niż o dobrą lokatę. Ta sztuka udała się jeźdźcom Ducati - Hayden był 4 a Rossi 5. Za nimi dojechał Alvaro Bautista, który mimo podium w Japonii nie był w stanie walczyć o wyższe lokaty. Zawodnicy Yamahy Dovizioso, Crutchlow i Spies wyglebili. ten pierwszy dojechał 13, a ten ostatni zaliczył kontuzję i nie wystąpi na Phillip Island w najbliższy weekend. Uziemienie zaliczył też Stefan Bradl i walczący o najlepsze miejsce w klasyfikacji CRT Randy de Puniet. Już w najbliższy weekend przenosimy się do Australii gdzie na Wyspie Filipa (Philip Island) Casey Stoner powalczy o 6 zwycięstwo na tym torze.

Jeszcze przed wyścigami, w sobotę zmarł legendarny członek paddocku MotoGP, były szef zespołów Aspara i Puiga - Ginés Guirado. Przez ostatnie lata Gines zajmował się opieką nad zawodnikami w tzw, Hospitality unit czyli centrum wypoczynkowym paddocku MotoGP. To jemu zadedykował zwycięstwo Dani Pedrosa, a podczas ceremonii na podium nie jako jedyny nie odpalił szampana.

Również dziś mija 1 rocznica śmierci Marco Simoncellego. Choć w zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, przypominamy.

Klasyfikacja wyścigu Motegi:

1. Dani Pedrosa
2. Jorge Lorenzo
3. Alvaro Bautista
4. Andrea Dovizioso
5. Casey Stoner
6. Stefan Bradl
7. Valentino Rossi
8. Nicky Hayden
9. Katsuyuki Nakasuga
10. Hector Barbera
11. Karel Abraham
12. Aleix Espargaro
13. Colin Edwards
14. James Ellison
15. Michele Pirro
16. Roberto Rolfo

REKLAMA