Motocross: Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w Olsztynie - relacja

W Olsztynie zaskoczyła duża liczba zawodników w najmniejszej klasie MX 65 - to znaczy, że o przyszłość motocrossu możemy być spokojni! Relacja z rundy Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy.

Orlen MX MP
Motocross: Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w Olsztynie

W miniony weekend (25-26 czerwca 2016 r.) motocross z górnej półki zawitał do stolicy Warmii i Mazur - Olsztyna. Organizatorem Mistrzostw Europy w klasach EMX65, EMX85, EMX Open i Mistrzostw Polski w klasach MX65 i MX85 był Motoklub Olsztyn. Tym razem ekipa musiała zorganizować zawody w trudnych upalnych warunkach i trzeba przyznać, że podołała wyzwaniu. Zadbano o zawodników i mechaników - przygotowano dla nich wodę pitną w specjalnie przygotowanych workach. Roszenie wodą toru i parku maszyn oraz lekki wiaterek pozwoliły znieść trudy klimatu rodem z Afryki. Pozostało tylko dać z siebie wszystko i znieść trudy samych startów.

W sobotę odbyły się treningi dowolne i wyścigi kwalifikacyjne. Najliczniejszą klasę Mistrzostw Europy – EMX 65 podzielono na dwie grupy. Do niedzielnego wyścigu finałowego zakwalifikowało się 40 najszybszych zawodników.

W klasie EMX 85 najlepszy z Polaków w kwalifikacjach był Filip Bukowicz (GAMK Gdańsk), który zajął 10 lokatę.

W mało licznej grupie klasy EMX Open już po kwalifikacjach okazało się, że zdecydowanym faworytem jest Ukrainiec Dmytro Asmanov.

Z racji tego, że runda Mistrzostw Europy była połączona z Mistrzostwami Polski publiczność na własne oczy zobaczyła jak nasi walczą z przyjezdnymi. Liczna grupa najmłodszych zawodników to przyszłość polskiego motocrossu, która daje nadzieję na jeszcze większy rozwój tej dyscypliny.

Po upalnej sobocie i gorącej nocy przyszła pora na niedzielne zmagania. Pierwsze na starcie stanęły motocykle o pojemności 85 cm3. Wyścig wygrał Rosjanin Svyatoslav Pronenko, natomiast najlepszy z Polaków Marcin Bandosz zajął 11 miejsce. W drugim wyścigu tej klasy na pierwszym miejscu przyjechał Estończyk Allar Pent, a 10 miejsce zajął Filip Bukowicz.

W klasyfikacji ME klasy EMX85 wygrał Allar Pent, a w klasyfikacji Mistrzostw Polski swoje pierwsze zwycięstwo zaliczył Marcin Bandosz (MKS Nekla).

Najliczniej obsadzoną klasę EMX 65 wygrał Rosjanin Kirill Vorobyev, który zdobył tą samą liczbę punków co Łotysz Eduards Bidzans. Ten ostatni wygrał holeshot’a i pierwszy wyścig, by w drugim wyścigu zamienić się pozycjami z Rosjaninem Vorobyevem. Najlepszy Polak – Maksymilian Chwalik - zajął 12 miejsce. W klasyfikacji Mistrzostw Polski w Olsztynie wygrywa Mikołaj Białecki (AMK Człuchów), przed Maxem Chwalikiem (GAMK Gdańsk) i trzecim Wiktorem Sobiechem (WKM Więcbork).

W klasie EMX Open, tak jak przewidywano, zwyciężył Ukrainiec Dmytro Asmanov przed Czechem Ondrejem Brendlem i znanym olsztyńskiej publiczności Białorusinem EvegenimTyletskim.

Niezły finał przygotowała też pogoda - na zakończenie zawodów lunęło. Na szczęście imprezę i uczestników ominęły burze, które szalały w okolicy. Organizatorowi należą się słowa uznania, bo w takich warunkach udało się przeprowadzić bezpiecznie zawody i co najważniejsze bez kurzu. Z kolei zawodnikom gratulujemy wyników i walki w tak upalny weekend!

Szczegółowe wyniki znajdziesz na: www.motoresults.pl

Kolejne zawody z cyklu Mistrzostw Polski ORLEN MX MP zostaną rozegrane w ostatni weekend lipca w Człuchowie (woj. pomorskie). Zapraszamy!

Zobacz również:
REKLAMA