Motocross: Mistrzostwa Polski w Strykowie - relacja

To był naprawdę gorący weekend. Ostatnie dni „majówki” stały pod znakiem rywalizacji na torze zawodników cyklu Mistrzostw Polski w Motocrossie ORLEN MX MP. Stryków przez dwa dni był motocrossową stolicą Polski.

Orlen MX MP 2016: runda w Strykowie - relacja.

Sprawdziły się przypuszczenia - w Strykowie, zgodnie z tradycją, impreza była na wysokim poziomie. Chociaż słońce i lekki wiaterek nie ułatwiały życia organizatorom, to zrobili oni wszystko, żeby zawody odbyły się bez nadmiernego kurzu. Tor motocrossowy przy ul. Warszawskiej ma długość 1710 m i piaskowo-ziemną nawierzchnię. Zawodnicy cieszyli się z dobrze przygotowanej trasy, a kibice ostrzyli sobie zęby na emocjonujące widowisko.

Zawodnicy dali z siebie wszystko. Co więcej wrażenie zrobiła ich frekwencja! Krzysztof Jarmuż - wieloletni zawodnik miejscowego klubu, który startował zarówno w cyklu Mistrzostw Polski MX, jak i w Cross Country, Enduro, a nawet uczestnik Rajdu Dakar, powiedział: Cieszy oko i serce mocniej bije, że w polskim motocrossie i co ważne w wydaniu MP widać rozwój - w końcu pełne maszyny zawodników i coraz więcej sponsorów. Widziałem kamery różnych stacji telewizyjnych i śmiem twierdzić, że o motocrossie jest coraz głośniej. Nie sposób było nie zauważyć „nowej krwi” w najmłodszych klasach. Dawno nie widziałem tylu zawodników klasy MX65! Mojego 7-letniego syna, z którym dziś oglądam wyścigi i który już jeździ motocyklem, po tych emocjach trudno będzie powstrzymać przed udziałem w zawodach. To niezwykła promocja tej dyscypliny, gratuluję organizatorom i całemu środowisku MX.

W klasie MX65 zacięta walka toczyła się w obu wyścigach. Oba wyścigi wygrał Olaf Włodarczak (GAMK Gdańsk), drugi na podium był jego klubowy kolega Max Chwalik, a trzeci Jurand Kuśmierczyk (A. Gorzowski).

W klasie MX85 zdecydowanie najlepszym zawodnikiem był Białorusin Artsiom Sazanovets. Drugi był aktualny lider klasy Filip Bukowicz (GAMK Gdańsk), a trzeci Wiktor Małecki (KM Cross Lublin).

Na brak emocji i dobrego ścigania nie mogli narzekać kibice oglądający wyścigi klasy MX2 Junior. Co prawda pierwsze miejsce i holeshot bezapelacyjnie przypadły Jakubowi Barczewskiemu (AMK Poltarex Człuchów), jednak o kolejne miejsca toczyła się wyrównana walka pomiędzy Patrykiem Zdunkiem (AMK Poltarex Człuchów), Wiktorem Jasińskim (Automobilklub Gorzowski) i kolejnymi w klasyfikacji Cezarym Lewko (Motoklub Olsztyn), czy gościnnie występującym Marcusem Petersenem.

W klasie MX2 mnóstwo dobrego ścigania i przede wszystkim występ aktualnie najszybszego polskiego zawodnika Tomka Wysockiego (Stowarzyszenie Moto Dąbrowa). Wygrał on oba wyścigi, ale na szczęście dla kibiców na kolejnych pozycjach sporo się działo. W pierwszym wyścigu drugi był Jakub Barczewski, a trzeci Maciej Więckowski (KM Cross Lublin). Drugi wyścig został przerwany ze względu na groźny wypadek Macieja Więckowskiego na jednym ze skoków. Z urazem głowy (wstrząśnienie mózgu) i kontuzją barku został on odwieziony do szpitala. Na szczęście jego stan jest dobry. Mamy nadzieję, że już niedługo wróci na tor! Pod jego nieobecność o miejsca na podium za niedoścignionym Tomkiem Wysockim walczyli Karol Kędzierski (KM Cross Lublin) i Jakub Barczewski (AMK Poltarex Człuchów). W takiej też kolejności wjechali na metę.

Niedzielne wyścigi klasy MX Open, to była "perełka” tej imprezy. Do startu zgłosiło się 50 zawodników! Z 40 zakwalifikowanych do wyścigów  najlepszym okazał się Tomasz Wysocki (Stowarzyszenie Moto Dąbrowa). W pierwszym wyścigu Karol Kędzierski wygrał Holeshot’a i prowadził przez jedno okrążenie, by potem ustąpić naprawdę szybkiemu Tomkowi Wysockiemu. Drugi w obu wyścigach był Karol Kędzierski (KM Cross Lublin), a trzeci Łukasz Kurowski (Pruszkowski Klub Motocyklowy). W klasie MX Masters zwyciężył Jacek Lonka.

W cyklu ORLEN MX MP czeka nas teraz 3 tygodniowa przerwa. Kolejną rundę Mistrzostw Polski zaplanowano w dniach 18-19 czerwca w Głogowie. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.

Zobacz również:
REKLAMA