Motocross: Mistrzostwa Polski w Więcborku - relacja

W ostatni weekend wakacji (27-28 sierpnia) ekipy Mistrzostw Polski w Motocrossie przeniosły się do malowniczo położonego Więcborka. Atmosferę na torze podgrzewało mnie tylko słońce - walka o mistrzowskie tytuły wyszła na ostatnią prostą!

Maciej Wierzbicki
Łukasz Lonka #262 na czele - walka o hole shot w czasie urndy Orlen MX MP 2016 w Więcborku.

Ostatnia wakacyjna runda Mistrzostw Polski w Motocrossie ORLEN MX MP 2016 była najbardziej gorąca! I to nie tylko za sprawą letnich upałów, ale przede wszystkim ze względu na emocje i walkę na torze. Dobrze przygotowany tor z ciągle rozbudowywaną infrastrukturą sprawił, że każda ekipa była pod wrażeniem. Pogoda nie rozpieszczała odpowiedzialnych za polewanie trasy, ale trzeba przyznać, że dali oni radę. Podczas dwu upalnych dni zawodnicy nie narzekali na nadmierny kurz. Słowa uznania należą się organizatorowi - Więcborskiemu Klubowi Motorowemu.

W klasie MX65 zdecydowanie wygrał Maksymilian Chwalik. Wicelider -Olaf Włodarczak - został tego dnia pokonany przez chorobę... Drugi dojechał miejscowy zawodnik Wiktor Sobiech, a trzeci Mikołaj Białecki. Dobrą formę pokazał również Wiktor Rafalski (Motosport Castrol team Toruń), który kolejny raz zdobył nagrodę za pierwszy zakręt – Holeshot ufundowaną przez importera marki Scott – firmę JG Sport.

W klasie MX2 w obu wyścigach zawodnicy zafundowali sporo emocji. Na maszynie 30 zawodników, zacięty start i pierwszy zakręt należy do Jakuba Barczewskiego (AMK Poltarex Człuchów), który odpierając ataki Karola Kędzierskiego (KM Cross Lubin), utrzymuje prowadzenie do mety. Karol zajmuje drugie miejsce przed swoim bratem Łukaszem. W drugim wyścigu wygrywa Karol, drugi jest Łukasz Kędzierski, a trzeci Kuba Barczewski.

Ciężkie zadanie do wykonania mieli nie najmłodsi już zawodnicy klasy MX Masters. Upalna temperatura nie przeszkodziła w wygranej liderowi klasy Jackowi Lonce (AMK Poltarex Człuchów), który co prawda przegrał starty z Ukraińcem Konstantinem Utkinem, jednak na mecie dwukrotnie meldował się jako pierwszy. Jacek Lonka umacnił się na pozycji lidera i jest bardzo blisko kolejnego tytułu Mistrza Polski. Co ciekawe to już 38 sezon jego startów!

W sobotę na maszynie startowej stanęli również zawodnicy licencji B i C, którzy walczyli o Puchar Krajny. Zwycięzcą w licencji C został Radosław Matuszczak (MKS Nekla) a w klasie licencji B Adrian Marciniak (LKS Jastrząb Lipno). Na torze nie zabrakło również Tomasza Golloba, który w miarę możliwości i wolnych terminów stara się uczestniczyć w zawodach motocrossowych.

Niedzielne wyścigi również odbywały się w pełnym sierpniowym słońcu. Kibice przede wszystkim czekali na wyścigi królewskiej klasy MX Open. I nic dziwnego, bo na starcie same znane nazwiska z naszym eksportowym zawodnikiem Szymonem Staszkiewiczem (MX Gdynia) na czele. Nie zawiódł on fanów i dał popis koncertowej jazdy! W pierwszym wyścigu, kiedy po nie najlepszym starcie musiał przebijać się na czoło stawki. Perfekcyjnie i z niespotykaną lekkością radził on sobie z piaszczystym więcborskim torem. Z dużym sprytem wyprzedzał bardziej doświadczonych kolegów. Z okrążenia na okrążenie przedzierał się do przodu, by w połowie wyścigu zająć i obronić drugie miejsce. Nic więcej nie mógł zrobić, bo Łukasz Lonka był tego dnia poza zasięgiem rywali. Już w kwalifikacjach pokazał, że jest diabelnie szybki. W drugim wyścigu tej klasy za Łukaszem Lonką na metę przyjechał Karol Kędzierski, a najniższy stopień podium wywalczył Łukasz Kurowski. Staszkiewicz pechowo upadł, co pozbawiło go szans na podium. Sprawa tytułu pozostaje otwarta, więc decydujące starcie nastąpi już we wrześniu w Gdańsku - tam nie będzie litości! 

W klasie MX2 Junior bez większych niespodzianek wygrywa Jakub Barczewski (AMK Poltarex Czuchów). Dobrą formę pokazuje Wojciech Kucharczyk (Automobilklub Gorzowski) - zdobywca nagrody Holeshot. Wojtek dwukrotnie jest drugi, a na trzecim stopniu podium staje Dariusz Rapacz.

Tego dnia ścigali się jeszcze zawodnicy klasy MX85. Holeshota wywalczył Filip Bukowicz (GAMK Gdańsk). Do niego też należą oba wyścigi. Na drugim miejscu dwukrotnie przyjeżdża Marcin Bandosz (MKS Nekla) . Na najniższym stopniu podium staje Jakub Śniady (ŁKM Łódź).

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie: motoresults.pl

Za dwa tygodnie w Gdańsku zostanie rozegrana ostatnia runda tegorocznych mistrzostw Polski. Serdecznie zapraszamy!

Jedynym wyjątkiem jest klasa MX Kobiet - zawodniczki będą miały jeszcze swoje dwie rundy w Obornikach i Dębskiej Woli. 

Zobacz również:
REKLAMA